Fed zadržao kamatne stope uprkos pritisku Trampa: Ekonomija pod pritiskom carina i inflacije

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/CHIEW

Uprkos otvorenim pozivima Donalda Trampa da dodatno olabavi monetarnu politiku, američka centralna banka odlučila je da i treći put zaredom ostavi kamatne stope nepromenjene. Federalne rezerve su jednoglasno odlučile da referentna stopa ostane u opsegu od 4,25% do 4,5%, što je nivo dostignut krajem 2024. godine, nakon prošlogodišnjeg smanjenja od celih 1%.

Zvaničnici Feda ističu da je neizvesnost oko ekonomskih kretanja dodatno porasla, ali naglašavaju da privreda i dalje beleži "solidan tempo rasta", i pored negativnog uticaja promene neto izvoza.

Najnoviji izveštaj o BDP-u pokazuje da je američka ekonomija početkom 2025. zabeležila prvi pad u tri godine, što se delom pripisuje nagloj reakciji uvoznika na Trampove nove carine. Uoči stupanja tarifa na snagu, došlo je do značajnih poremećaja u trgovinskom bilansu.

Istovremeno, kreatori monetarne politike izražavaju zabrinutost zbog mogućeg porasta i inflacije i nezaposlenosti. Iako tržište rada i dalje karakterišu niska stopa nezaposlenosti i otpornost, upozoravaju da su rizici veći nego ranije.

Inflacija ostaje iznad ciljanih 2%. Preferirani indeks Federalnih rezervi pokazao je godišnji rast cena od 2,6% u martu, dok je tromesečni rast iznosio 3,5%, što je iznad očekivanja.

Odluka o nepromenjivanju kamatnih stopa doneta je u atmosferi pojačanog političkog pritiska. Tramp je u više navrata javno prozvao predsednika Feda Džeroma Pauela, nazivajući ga „potpunim kretenom“ i „velikim gubitnikom“, kritikujući ga da je zakasnio sa reakcijama na ekonomska kretanja, dok njegova administracija istovremeno uvodi agresivne carine na robu iz ključnih trgovinskih partnera.

Bez obzira na sve, Fed ostaje dosledan svom dvostrukom mandatu – stabilizaciji inflacije i podršci zaposlenosti, poručujući da će pažljivo pratiti sve promene koje mogu uticati na buduće odluke.

(Telegraf Biznis/CNBC)