Izrael probudio GASNO ČUDOVIŠTE!

D. J.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Polje prirodnog gasa Levijatan, odakle se Egipat i Jordan snabdevaju gasom, nastaviće s radom nakon što je zatvoreno pre dve nedelje zbog iransko-izraelskog sukoba, a polje će biti u funkciji u narednih nekoliko sati.

Dva od tri izraelska gasna polja, koja obezbeđuju najveći deo izvoza ovog energenta u Egipat i Jordan, zatvorena su od 13. juna.

Pored Levijatana, kojim upravlja kompanija Ševron, obustavljen je rad i u Karišu kod mediteranske obale, koji je deo korporacije Enerdžin, dok je u radu ostalo samo starije polje Tamar, koje se uglavnom koristi za domaće potrebe, prenosi Rojters pozivajući se na Nju med (NewMed).

Izrael i Iran su se u utorak složili oko prekida vatre, a zatim je izraelsko Ministarstvo energetike saopštilo da je, nakon bezbednosne procene, naložilo otvaranje Levijatana i Kariša.

Izraelski gas čini do 20 odsto ukupne potrošnje tog energenta u Egiptu, navodi agencija.

Prekid snabdevanja gasom iz Izraela primorao je egipatske proizvođače đubriva da obustave rad.

(Telegraf.rs/Tanjug)