Kakvo iznenađenje! Ova grupa radnika sada ima mnogo veće pogodnosti
Radnici u Nemačkoj uskoro bi mogli da zadrže više novca u džepu - ali pod jednim uslovom. Nova vlada, formirana koalicijom CDU/CSU i SPD, planira veliku poresku reformu, prema kojoj bi dodaci za prekovremeni rad bili oslobođeni poreza.
- Kako bi se osiguralo da se prekovremeni rad isplati, bonusi za prekovremeni rad koji prelaze puno radno vreme predviđeno kolektivnim ugovorima biće oslobođeni poreza - navodi se u koalicionom sporazumu.
Važna napomena: Ne odnosi se na osnovnu zaradu
Ova formulacija znači jedno - osloboditi poreza neće biti ceo prekovremeni rad, već isključivo bonusi, odnosno dodaci na osnovnu zaradu. I to samo za one sate koji prevazilaze puno radno vreme definisano kolektivnim ugovorom.
Ujedinjeno udruženje za poresku pomoć (VLH) pojašnjava:
- Prekovremeni rad će i dalje biti oporeziv, ali premije (dodaci) više neće.
Preko milijardu prekovremenih sati godišnje
Prema podacima Instituta za istraživanje zapošljavanja (IAB), nemački radnici su tokom 2024. u proseku radili 28,2 sata prekovremeno po osobi. Kada se to primeni na svih 42 miliona radnika, dolazimo do šokantne brojke: više od milijardu dodatnih sati rada godišnje.
Od toga je samo 13,1 sat plaćen, dok je 15,1 sat ostao neplaćen. Zakonski, poslodavci smeju da ne plate prekovremene sate samo ako je to izričito navedeno u ugovoru o radu. U suprotnom, moraju ili da isplate novac - ili da daju slobodne dane.
Koliko to znači na računu radnika?
Na primeru radnika koji zarađuje 3.000 evra bruto mesečno, VLH je izračunao:
- Njegova satnica je 17,24 evra
- Ako radi dodatnih 15 sati prekovremeno, dobija još 258,60 evra
- Uz 30% bonusa za prekovremeni rad, dodaje se 77,58 evra
- Ukupna bruto plata tada iznosi 3.336,18 evra
Po trenutnom zakonu, sve se oporezuje i ostaje mu neto 2.240,01 evro.
Ako se dodatak od 77,58 evra oslobodi poreza, oporeziva osnovica bi pala na 3.258,60 evra - i radnik bi dobio 2.274,15 evra neto, što je 34,14 evra više.
Ko ostaje kratkih rukava? Žene i radnici sa nepunim radnim vremenom
Međutim, mera ne važi za sve. Oslobađanje od poreza odnosi se samo na one koji rade puno radno vreme. A tu dolazimo do ozbiljne kritike.
Skoro 30% zaposlenih u Nemačkoj radi sa nepunim radnim vremenom, pokazuju podaci Eurostata. Među ženama, taj broj je još veći - čak 50% žena radi skraćeno, dok je među muškarcima taj udeo samo 13%.
Drugim rečima, ova poreska olakšica biće uglavnom rezervisana za muškarce sa punim radnim vremenom, dok će žene - koje većinom rade kraće - i dalje ostajati bez dodatne finansijske koristi.
Mera koja na prvi pogled deluje kao motivacija za rad - u stvarnosti bi mogla produbiti nejednakost među radnicima, posebno na relaciji muško - žensko.
(Telegraf Biznis/Fenix)