Čist profit! Rastislav iz Petrovca pravi metle i od toga živi bolje nego mnogi s diplomom

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Pixabay

Izrada metli u Srbiji nije samo zanat - to je ceo proces koji traje godinama i zahteva strpljenje, vešte ruke i dobar sirak. Rastislav Đenđur iz Bačkog Petrovca već dve decenije pravi metle koje se prodaju širom Evrope, a njegova firma "RAM" dnevno izbaci čak 2.000 do 2.500 komada.

U pogonu se sirak prvo ručno sortira i čisti, a zatim majstorski ušiva u gotove metle. Iako je posao prašnjav, radnici ne kukaju - kažu da nije težak. Đenđur objašnjava da su u početku samo otkupljivali metle od drugih proizvođača, ali su zbog velike potražnje ubrzo krenuli i sa sopstvenom proizvodnjom.

Metle iz Petrovca putuju za Italiju, Nemačku, Francusku...

Bački Petrovac, ali i okolna mesta poput Selenče, Bača i Kanjiže, važe za najvažnije centre za preradu sirka za metle u Srbiji. Proizvodnja firme RAM na mesečnom nivou iznosi oko 50.000 komada, a godišnje i do 600.000. Sirak otkupljuju od lokalnih proizvođača, a skladišti se još od avgusta, pa čeka obradu. Ovih dana pregovara se o ceni ovogodišnjeg roda - sve zavisi od tržišnih uslova.

Iako deluje jednostavno, sirak za metle je ozbiljan posao, a Srbija je jedan od najvećih proizvođača i izvoznika u Evropi. Đenđur kaže da metle ne gube na značaju - koriste se i dalje u domaćinstvima, posebno tamo gde ima dvorišta i životinja.

Njegova firma danas nudi više od 50 različitih modela metli, prilagođenih potrebama kupaca. Najviše izvoze u Italiju, Francusku, Sloveniju i Nemačku, ali se metle prodaju i u Srbiji. Cene su, kako kaže, često slične onima u inostranstvu, ali posao postaje sve teži zbog rasta troškova i, kako ističe, precenjenog dinara.

Zlatno vreme sirka je prošlo, ali potencijal postoji

Dr Vladimir Sikora iz Instituta "NS Seme" kaže da je proizvodnja sirka za metle i dalje isplativa, ali da su kapaciteti u Srbiji daleko ispod mogućeg. Površine pod sirkom su znatno smanjene u odnosu na sedamdesete godine prošlog veka, a najveći deo se danas gaji u Vojvodini. Ipak, ova biljka se uzgaja i u susednim zemljama poput Mađarske, Rumunije i Bugarske.

Uprkos izazovima, metla od sirka i dalje ima svoje mesto na tržištu - jer za neke poslove nijedna plastična ne može da je zameni.

(Telegraf Biznis/eupravozato)