Vodoinstalater dobio otkaz čim je predao bolovanje: Firma ga odjavila kao da nikad nije ni radio!

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Jedan nedavni slučaj iz Austrije izazvao je šok među mnogim radnicima – mladi vodoinstalater iz okruga Mistelbah suočio se sa vanrednim otkazom samo dva dana nakon što je prijavio bolest.

Prema informacijama koje donosi austrijski portal Heute, radnik je uredno predao lekarsko uverenje kako bi opravdao svoje bolovanje. Ipak, ubrzo potom, poslodavac ga je kontaktirao sa zahtevom da vrati radnu odeću. Nedugo zatim, otkrio je da je firma otišla korak dalje – odjavili su ga retroaktivno, počevši od dana kada je njegovo bolovanje započelo.

Otkaz bez opomene – i bez osnova

Situaciju je dodatno pogoršala činjenica da je otkaz uručen bez ikakve prethodne opomene, što je u suprotnosti sa zakonom u Austriji. Poslodavac je kao razlog naveo „propuste u radu“, ali nije pružio nikakve konkretne dokaze. Ovakav potez izazvao je ozbiljnu finansijsku i emotivnu nesigurnost kod mladog radnika.

U pomoć uskače Radnička komora

Radnička komora (Arbeiterkammer) Donje Austrije se umešala u slučaj i nakon pravne analize utvrdila da je otkaz nezakonit. Kroz snažnu pravnu borbu, AK je uspela da obezbedi odštetu za svog člana u iznosu većem od 9.200 evra.

Ova suma pokriva zaostale plate, naknade i druge obaveze koje su radniku pripadale po ugovoru. Rudolf Vestermajer, šef podružnice AK-a u Mistelbahu, oštro je osudio ovakvu praksu i istakao koliko je važno da radnici traže pravnu pomoć u sličnim situacijama.

Nije usamljen slučaj

Ovaj slučaj nije izolovan. Sličnu situaciju doživeo je i student prava iz Minhena koji je dobio nezakonit otkaz nakon što je planirao da osnuje radnički savet u poznatom restoranu. Sud mu je dodelio 100.000 evra odštete i naložio poslodavcu da mu se pismeno izvini.

Šta treba znati o vanrednim otkazima?

Vanredni, odnosno fristlos otkazi, dozvoljeni su samo ukoliko poslodavac ima opravdan razlog koji čini dalji radni odnos nepodnošljivim. To mogu biti ozbiljni prekršaji kao što su krađa, zlostavljanje, opasno ponašanje ili teške povrede radne discipline. Bolovanje sa urednim lekarskim uverenjem nije opravdan razlog.

Prema austrijskom zakonu, otkaz mora biti uručen najkasnije dve nedelje nakon što poslodavac sazna za razlog, a radnik ima pravo da pravno ospori otkaz u roku od tri nedelje.

(Telegraf Biznis/Fenix)