Povratak u kancelariju i letnji dres kod: Smemo li da nosimo patike, sandale i 3/4 pantalone?

Kojim god poslom da se bavite, ako nemate specijalnu uniformu, trebalo bi da sledite neka opšta načela vezana za oblačenje

Foto: Shutterstock

Leto ume da bude škakljivo doba godine, ako u kompaniji za koju radite važe jasna i stroža pravila vezana za poslovno oblačenje, odnosno dres kod (eng. dress code).

Deluje bezazleno ali, zapravo, nije tako. Nisu sve letnje haljine ili sandale/cipele primerene za kancelariju. Leti ćete često videte muškarce u poslovnim odelima, sa sve košuljom na duge rukave i sakoom, a to je zato što neke kompanije - priznaju samo tu vrstu oblačenja.

U zimskim mesecima, pa čak i na proleće, prirodno je da se oblačimo više slojevito i tu, generalno, dolazi do manje "problema" i dilema u vezi sa oblačenjem za ofis. Kako se sada ljudi masovno vraćaju u kancelarije, vreme je da zaboravite na rad u šortsu, kod kuće, ili u trenerci/pidžami.

Kojim god poslom da se bavite, ako nemate specijalnu uniformu, trebalo bi da sledite neka opšta načela: svakako da se je dres kod drugačiji u nekoj javnoj instituciji ili banci, naspram onog u marketinškoj agenciji - gde je dozvoljeno više slobode i kreativnosti, ali stručnjaci su saglasni da ne bi trebalo prelaziti određene granice.

Sajt shrm.org je napravio listu "primerene" i "neprimerene" poslovne odeće u letnjim mesecima. Sudeći po nekim stavkama, male su šanse da baš svi zaposleni poštuju navedena pravila, ali uvek se možete dodatno potruditi kako biste usavršili svoj biznis stil.

Odeća za posao koja dobija "zeleno svetlo"

Majice bez printa, polo majice, pantalone, džins, 3/4 pantalone, uniforma sa logoom kompanije u kojoj radite, zatim haljine ili suknje do kolena, dressy sandale (mogu da vide prsti), kežual obuća (uključujući čiste patike). Dakle, ovo dovoljno govori koliko se poslovna moda vremenom menjala.

Ne treba dodatno isticati da su sako, košulje, bluze, mokasine, espadrile, cipele na štiklu - uvek dobra ideja.

Odeća za posao sa "crvenom lampicom"

Šorts, bermude, odeća sa logoom kompanije za koju ne radite (uključujući printove iz crtanih filmova), potom japanke, top majice i majice bez rukava, trenerka, helanke, uske i kratke haljine/suknje i generalno pripijena odeća, zatim sportska garderoba i ona koja je uprljana, oštećena, pocepana.

Video: Ovo je najbolji način da izbegnete onlajn sastanak i vratite se u krevet

(Telegraf Biznis)