"Nikada nećete otići u penziju, evo zašto": Mladi sve zaduženiji, a plate ili padaju ili stagniraju

Treba pomenuti da su tokom 2020, kao i sada, za otkaz najpre bili na udaru žene i mladi

Foto: Freepik

Nedavni izveštaji otkrili su da je manje od 30% američkih radnika na putu da se uopšte penzioniše, a još manji procenat njih misli da će imati komfornu penziju.

Možda i jesu u pravu.

"Znam da ovo niste hteli da čujete, ali u današnjem svetu postoji nekoliko velikih faktora koji će delovati tako da zadrže većinu iz mlađih generacija u radnoj snazi na neodređeno vreme", navodi se na YouTube kanalu How Money Works.

Pritom, napominje se da je sve to uzeto u obzir pre nastupanja svetske kovid-19 pandemije, koja je dodatno poremetila globalnu ekonomiju i tržište rada.

Aktuelna kriza je naglasila jaz između mlađih generacija - sa manje imovine u svom vlasništvu i nesigurnijim zaposlenjem - i starijih radnika koji su, ispostavilo se, više "ušuškani".

Treba pomenuti i da su tokom 2020, kao i sada, za otkaz najpre bili na udaru žene i mladi.

Sada je mnogo teže i izazovnije otići u penziju nego pre, te se mnogim radnicima čini da će morati da rade "do smrti". Konkretno u SAD, gde je ujedno i najrazvijenije tržište rada i nekretnina, pripadnici generacije Z i milenijalci sve kasnije i teže dolaze do svog stana/kuće.

Foto: Freepik

Teško je čak i onima koji posluju u domenu bankarstva, finansija i IT-ja, a presele se u Njujork, Čikago ili San Francisko. Pew istraživanje pokazuje da većina, uzrasta od 18 do 30 godna, u Americi i dalje živi sa svojim roditeljima.

Srednja životna dob u kojoj mladi kupe svoj prvi dom, u 2019. je iznosila 34 godine, a procena je da će biti još gore, usled posledica pandemije. Ranije su Amerikanci mogli da priušte svoju prvu nekretninu već u dvadesetim.

I ne samo to. Sada se više kupuju manji stanovi, a ređe tipične porodične američke kuće, kakvim se divimo u filmovima. Ne zato što mladi iz SAD ne žele takav tip nekretnine, već ne mogu da ga priušte.

Posedovanje nekretnine je svuda važna stavka, a posebno u SAD, gde su mesečni rashodi - ako rentirate - papreni. Čak i kada plaćaju hipoteku, vlasnici ulažu novac u nešto svoje, a ne tuđe. Oni koji imaju svoj dom, svakako su u boljoj poziciji od nekoga ko svaki mesec mora da "rasteže" budžet iznajmljivajući stan/kuću.

Dugovi se gomilaju, i radnici su sve manje spremni da odu u penziju, znajući kakve sve rashode imaju. Osim toga, iako je situacija u SAD sada stabilnija, inflacija je u jednom momentu uzela maha i uticala na indeks potrošačkih cena, što je dodatno unelo pesimizam u pogledu penzionisanja "na vreme".

Video: Šuma svetska, a naša raste na padinama Ovčara kod Čačka: Stefan je napravio svoju fabriku kiseonika

(Telegraf Biznis)