Malo žena u njenoj poziciji priča o zaradi: Mlada ukrajinka otkriva koliko dobija od kontroverznog posla

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock, Privatna arhiva

Alina Stahorska, 32-godišnja žena iz Harkova, prošle godine je rodila svoje treće dete kao surogat majka, postavši tako deo grupe od 1.500 Ukrajinki koje su iste godine omogućile stranim parovima da ostvare svoj san o roditeljstvu. Iako je za mnoge surogat majke tema njihovog honorara osetljiva, Alina je u jednom od intervjua otkrila da se za svaku trudnoću plaća iznos od približno 15.000 evra.

Iza nje su tri trudnoće, za parove iz Irske, Nemačke i Indije, a svoju surogat karijeru započela je kada je imala svega 21 godinu.

Alinina priča

Njena priča počinje u teškim okolnostima. Tada u braku sa prvim mužem, nije imala svoj stan, a život je bio pun izazova. Surogat majčinstvo je prepoznala kao priliku da sebi i svom detetu obezbedi bolji život.

- Prvi put sam bila vrlo mlada. Upravo sam se rastala od svog prvog muža i nisam imala stan za sebe i svoje dete koje je tada imalo tri i po godine. Pola godine smo živeli kod moje bake - priseća se Alina.

Budući da je bila sama u teškoj situaciji, Alina je oglas o surogat majčinstvu pronašla kao priliku da reši svoje finansijske potrebe, a nakon toga nije bilo sumnje u njenoj odluci.

- Nisam imala ni najmanju sumnju, jer sam znala zašto to radim - priznaje.

Proces testiranja za surogat majčinstvo prošla je zajedno sa svojim sinom, a njena motivacija bila je isključivo finansijske prirode, jer je želela da obezbedi bolji život za sebe i svoje dete.

Želi još da rađa

Svaka od njenih trudnoća nosila je fizičke i emotivne izazove, ali novac koji je zaradila omogućio joj je da reši stambeno pitanje. Sredstva su joj pomogla da prvo kupi polovinu stana, a potom i kuću u Harkovu, te dva automobila.

- S novcem od trećeg deteta kupili smo kuću u Harkovu i dva automobila. Toliko novca za to vreme ne bih mogla drugačije da zaradim - ističe Alina, jasno pokazujući kako joj je surogat majčinstvo obezbedilo životnu stabilnost.

Uprkos početnim otporima svog novog muža, koji nije bio zadovoljan njenom odlukom, Alina je nastavila tim putem, a nakon toga je on prihvatio njen izbor.

S obzirom na sve, priznaje da joj nije bilo lako nositi 'tuđe dete', ali su se trudili postupiti prema tom detetu sa istom pažnjama i ljubavlju kao prema svom vlastitom. Iako nije imala emocionalnu povezanost kao prema svojoj deci, bila je pažljiva i odgovorna.

- Osećala sam da to nisu moja deca, ali bila sam pažljiva, kao što treba - objašnjava Alina.

Njeni sinovi su bili znatiželjni i pitali su o deci koju je rodila za strane parove, no Alina je održavala kontakt s roditeljima tih beba, iako su se njihovi odnosi s vremenom menjali.

Za par iz Nemačke kaže: „S njima imam kontakt. Dopisivali smo se elektronski. Prošlog oktobra su nakon sedam godina posetili Harkov da bi svom sinu pokazali mesto gde je rođen“.

Iako su je pozvali da ih poseti u Nemačkoj, Alina priznaje da je oklevala, jer je situacija bila emocionalno kompleksna.

Na pitanje bi li ponovo postala surogat majka, Alina nije potpuno isključila mogućnost.

- Da, želela bih. Ako me, uprkos mojim godinama i brojnim porođajima, uzmu, spremna sam. Još samo ovaj put - zaključila je Alina, naglašavajući svoju predanost pomaganju drugima i pružanju porodičnog života, uprkos svim izazovima kroz koje je prošla. Njena priča je priča o hrabrosti, odlučnosti i nadi, te o sposobnosti da se kroz teške okolnosti postigne bolji život za sebe i svoje najmilije, prenosi portal Dnevno.

(Telegraf Biznis)