Pazite kada kupujete: Ovih 5 odlika imaju stanovi u Srbiji koji se najteže prodaju

Da li ste nailazili na slične probleme prilikom prodaje?

Foto: Freepik, Shutterstock

Kada pazarite nekretninu, često je mnogo do tajminga: uglavnom najbolje prođu oni koji "nalete" na vlasnika kojem se žuri da proda stan, pa ga nudi ispod realne cene.

Ipak, većina kupaca nije te sreće. Stoga je potrebno da pažljivo odaberete idealnu nekretninu. Zapravo, ona gotovo nikada ne može biti idealna, posebno ako imate limitiran budžet, ali to svakako ne znači da možete kupiti stan koji i te kako vredi.

To su najčešće one nekretnine za koje kažemo: "Uvek može da se proda!".

Zapitajte se da li je to slučaj i sa vašim stanom? Ako kupujete, a trenutno ne nailazite na ono što vam potpuno odgovara - nemojte se zaletati, sačekajte bolju priliku. Nije suština samo u tome da se negde što pre skućite, već i da razmišljate o budućnosti: kakav je potencijal date nekretnine.

Ako želite nekretninu koja bi maltene uvek mogla dobro da se proda, onda tražite onu koju ne prati ovih 5 karakteristika, jer se takve najteže prodaju, barem kada je reč o Beogradu.

1. Visoki sprat

Sve i da zgrada ima lift, pa čak i dva ako je reč o soliteru, ako je stan na bilo kom spratu iznad trećeg - automatski kreće da mu pada cena. Opšte je poznato da najbolje prolaze nekretnine koje su na 2. spratu, mada se i prvi sprat ceni. Visoko prizemlje je manje poželjno, baš kao neki viši sprat.

2. Potkrovlje

Ovaj deo treba izdvojiti zasebno, kada govorimo o visokim spratovima, jer se najmanje ceni i razlika je drastična. Mane su previše toplote u stanu ili česta prokišnjavanja, ako krov nije kvalitetan. Neretko ćete videti da i u oglasima stoji naglašeno: "Stan nije na poslednjem spratu", sve i da prodavac u tom momentu neće ili ne sme (zbog ugovora s agencijom) da otkriva spratnost. Ovako, ipak, naznači detalj koji je kupcima važan.

Jedna naša sugrađanka godinama nije uspevala da nađe kupca. Stan je, konačno, prodala ali znatno ispod cene.

Foto: Freepik

3. Dupleks

Zvuči lepo u teoriji, ali je manje isplativ u praksi. Posebno sada su dupleksi manje atraktivni jer kupci masovno traže manje stanove. U Srbiji i Beogradu dosta kupaca kupuje preko kredita, i automatski bira nekretnine koje koštaju manje: naravno, ne treba porediti stan od 50-ak kvadrata u centru i dupleks na periferiji. Ovaj drugi, uglavnom, košta manje. Ali, generalno, veliki stanovi su na margini, a posebno oni na dva sprata.

4. Jednostrana orijentisanost

Uvek je bolje kada je stan barem dvostrano orijentisan, i kupci sve više obraćaju pažnju na to. Nekada su nekretnine češće bile manje funkcionalne, sa nepotrebnim zidovima, manje osvetljene - nego danas. U moru atraktivnih, modernih stanova i open space prostora - mračni stanovi, bez mnogo prirodne svetlosti, okrenuti ka samo jednoj strani - jednostavno "gube trku" tokom prodaje.

5. Ima li terasu?

Jedno od najčešćih pitanja koje dobijaju i prodavac i agent. Ne mislimo na lođu, niti je ostava više toliko važna kao ranije, ali zato terasa podiže cenu stana značajno. Taj trend se posebno proširio tokom pandemije, kada je ljudima bilo važno da imaju barem "parče stambenog prostora" gde bi mogli da udahnu vazduh, popiju kafu, gledaju u zelenilo... Uostalom, i samim pušačima je postojanje terase neretko uslov kada biraju stan.

Kakva su vaša iskustva ako ste kupac ili prodavac? Pišite nam u komentarima.

Video: Stan u Beogradu ili na Zlatiboru: Šta je isplativije i unosnije?

(Telegraf Biznis)