Ovo su najbolje prilike za kupovinu nekretnina u Evropi: Evo gde se nalazi Srbija na listi

Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto-ilustracija: Pixabay

Evropsko tržište nekretnina pruža raznovrsne prilike za investitore koji traže povoljne opcije, pri čemu se određene regije izdvajaju kao atraktivne destinacije za ulaganja u pristupačne stambene nekretnine. Razumevanje gde pronaći ove prilike, uz navigaciju lokalnim propisima i tržišnim uslovima, ključno je za donošenje informisanih investicionih odluka.

Rastuća tržišta Istočne Evrope

Bugarska se izdvaja kao jedno od najpovoljnijih tržišta nekretnina u Evropi, posebno u gradovima kao što su Plovdiv i Varna. Prosečna cena po kvadratnom metru u ovim mestima kreće se između 550 i 800 evra, što je značajno niže u poređenju sa zapadnoevropskim alternativama. Kontinuirani ekonomski rast zemlje i sve jači turistički sektor čine je privlačnom opcijom za dugoročne investicije u nekretnine.

Rumunsko tržište nekretnina, posebno u gradovima kao što su Kluž-Naopoka i Temišvar, nudi izuzetnu vrednost za investitore. Cene nekretnina u ovim tehnološkim centrima u proseku iznose 1.200-1.500 evra po kvadratnom metru, uz snažne prinose od izdavanja od 6-8% godišnje. Rast IT sektora i sve veća urbanizacija doprinose stabilnoj potražnji za stambenim i komercijalnim nekretninama.

Povoljna tržišta Južne Evrope

Iako su cene u glavnim gradovima Portugalije značajno porasle, unutrašnje regije poput Kastelo Branka i Vizeua i dalje nude izvanrednu vrednost. Nekretnine u ovim oblastima mogu se naći po cenama od 1.000-1.500 evra po kvadratnom metru, dok su renovacioni projekti dostupni po još nižim cenama. Program "Zlatna viza," iako nedavno modifikovan, nastavlja da privlači međunarodne investitore u ove regije.

Tržište nekretnina u Grčkoj, posebno u manjim gradovima i na ostrvima, predstavlja atraktivnu opciju za štedljive investitore. Gradovi kao što su Patra i Kalamata nude nekretnine po cenama od 1.200-1.800 evra po kvadratnom metru, uz snažan potencijal za dugoročnu aprecijaciju i prihode od turizma.

Prilike na severu Španije

Severne regije Španije, uključujući Asturiju i Galiciju, nude iznenađujuće povoljne investicione opcije. Gradovi kao što su Lugo i Orense pružaju prilike po cenama od 1.300-1.800 evra po kvadratnom metru, što je znatno ispod nacionalnog proseka. Ove regije imaju koristi od rasta domaćeg turizma i povećanja broja ljudi koji rade na daljinu.

Skriveni dragulji Italije

Manji gradovi i ruralne oblasti Italije, naročito u regionima Abruzo i Molize, i dalje pružaju izvanrednu vrednost. Nekretnine u ovim mestima mogu se naći po cenama od 800-1.500 evra po kvadratnom metru, a neke opštine čak nude kuće za jedan evro uz obavezu renovacije. Ove regije privlače sve veće interesovanje digitalnih nomada i radnika na daljinu koji traže autentičan italijanski način života.

Potencijal balkanskog tržišta

Crna Gora i Severna Makedonija predstavljaju rastuće prilike u balkanskoj regiji. Nekretnine u razvojnim oblastima Crne Gore dostupne su po cenama od 1.000-1.500 evra po kvadratnom metru, dok Severna Makedonija nudi još niže cene, od 700-1.000 evra po kvadratnom metru. Obe zemlje sprovode politike za privlačenje stranih investicija i pojednostavljenje postupaka kupovine nekretnina.

Srbija, kao centralna tačka Balkana, takođe pruža atraktivne mogućnosti za investitore. Cene nekretnina variraju u zavisnosti od lokacije – u manjim gradovima i ruralnim oblastima mogu se pronaći nekretnine po cenama od 500-1.000 evra po kvadratnom metru, dok su u većim gradovima poput Beograda i Novog Sada cene u rasponu od 1.500-2.500 evra po kvadratnom metru, uz poseban rast u novogradnji. Sve veći priliv stranih investitora, razvoj infrastrukture, i rast IT sektora doprinose stabilnosti i potencijalu za rast tržišta nekretnina u Srbiji. Dodatno, programi poput subvencija za stambene kredite mladim bračnim parovima i povoljne poreske politike čine tržište još privlačnijim.

Razumevanje lokalnih tržišta

Uspeh na evropskom tržištu nekretnina zahteva temeljno razumevanje lokalne dinamike tržišta. Porezi na nekretnine, troškovi održavanja i propisi o iznajmljivanju znatno se razlikuju između zemalja i regiona. Neke oblasti ograničavaju vlasništvo stranaca ili zahtevaju dodatnu dokumentaciju za investitore izvan EU.

Preporuke

Troškovi renovacije nekretnina moraju se pažljivo proceniti, posebno kod starijih objekata u povoljnim regionima. Iako cene kupovine mogu biti niske, troškovi modernizacije mogu značajno uticati na ukupni prinos od ulaganja. Lokalni propisi o gradnji i zahtevi za očuvanje objekata takođe treba detaljno istražiti.

Pravni zahtevi

Svaka zemlja ima različite zakonske okvire za vlasništvo nad nekretninama i investiranje. Neki regioni zahtevaju otvaranje lokalnog bankovnog računa ili osnivanje kompanije za kupovinu nekretnina. Razumevanje ovih zahteva na početku procesa ulaganja pomaže u izbegavanju neočekivanih komplikacija.

Zaključak

Povoljna tržišta nekretnina u Evropi nude raznovrsne prilike za investitore koji traže vrednost i potencijal za rast. Od rastućih tržišta Istočne Evrope do skrivenih dragulja Južne Evrope, pažljivo istraživanje i razumevanje lokalnih tržišta mogu otkriti izuzetne investicione prilike. Uspeh na ovim tržištima zahteva detaljnu analizu, razumevanje lokalnih propisa i pažljivo razmatranje dodatnih troškova izvan kupoprodajne cene. Saradnja s lokalnim stručnjacima i realna očekivanja u vezi s renovacijama i dinamikom tržišta ključni su za uspeh. Rani investitori imaju priliku da profitiraju i od rasta vrednosti nekretnina i od stabilnih prihoda od izdavanja.

(Telegraf Biznis/Globalpassport)