Kafa s najlepšim pogledom na Jadran jeftinija nego na Kopaoniku: 400 dinara za "kapućino"
Osim prelivanja stanja svetskog tržišta na naše, kod nas na cenu utiču i akcize
Počela je i ski sezona na našoj popularnoj planini, a more je ostalo u drugom planu. Ukoliko pak u decembru planirate ili jedno ili drugo, priprema oko cena će vam dobro doći.
Mi smo konkretno, uporedili cene kafe, a kada je reč o pastama, picama, ili ručku u Beogradu, zaključak je da se porcija kreće oko 1o evra (toliko u proseku košta porcija prosečne paste) gde god da pođete.
Međutim, kafa je ovoga puta bila najjefinija u jednom kafiću u Budvi, za koji važi da ima jedan od najlepših pogleda na Jadran. Preciznije, dva kapućina koštala su 3 evra. Ta cena je slična kao ona u beogradskim kafićima za istu kafu, ali na Kopaoniku ne.
Naime, na ovoj našoj planini, u lobiju popularnoj hotela, jedan kapućino košta 400 dinara. Iako smo svesni da se osim sastojaka u šoljici plaća i lokacija, verujemo da je mnogima ova cena preterana.
U cenu kafe koju poručite u restoranu/kafiću, svakako, ne ulazi samo cena samih zrna - koja lokali pritom nabavljaju na veliko, po nabavnoj ceni, već i renome brenda, lokacija, porezi, fiksni i varijabilni troškovi koje ugostitelj ima.
Inače, najčešće se koriste Arabika i Robusta, a ponekad njihova mešavina. Od toga, takođe, umnogome zavisi cena kafe koju poručite jer je Arabika skuplja, važi za zlatni standard.
Osim prelivanja stanja svetskog tržišta na naše, kod nas na cenu utiču i akcize. Proizvođač odnosno trgovac mora da plati nekoliko nameta kako bi plasirao kilogram kafe na tržište. Slično je sa gorivom na primer.
Cena kolača takođe je skuplja na Kopaoniku. Ove godine, i plaćanje parkinga je izazov, dnevne karte na uređenim parkinzima koštaju od 700 pa do 2.000 dinara.
Pogledajte u našoj galeriji ostale cene, a pišite nam u komentarima, da li ćete ove godine ići na skijanje? I gde?
(Telegraf Biznis)