Koliko novca vam treba za kuću iz snova u Nemačkoj? Mesečna rata, dodatni troškovi i potrebna plata

D. J.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto-kolaž: Shutterstock, Pixabay

Svi koji sanjaju o sopstvenom domu obično moraju duboko posegnuti u džep. Za kupovinu kuće od 300.000 evra u Nemačkoj nije potreban samo solidan kredit, već i odgovarajuća plata. Ali, koliko tačno treba da zarađujete neto da biste mogli ostvariti taj san? Savetovališta za potrošače, banke i finansijski stručnjaci preporučuju da mesečna rata kredita ne prelazi 40 odsto raspoloživog prihoda domaćinstva, pišu nemački mediji.

Za kuću od 300.000 evra, uz standardno finansiranje (kamata 4,5 odsto, rok otplate 30 godina), mesečna rata trenutno bi iznosila oko 1.500 evra.

U ovom primeru izračuna, neto plata od najmanje 3.750 evra bila bi neophodna da biste mogli pokriti tu ratu i istovremeno imati dovoljno finansijskog prostora za ostale životne troškove.

U zavisnosti od poreskog razreda, kupac kuće morao bi da ima bruto platu veću od 5.000 evra kako bi mogao da plaća rate za kuću u prvom poreskom razredu.

Kupovina kuće: Uzmite u obzir dodatne troškove

Pored kupoprodajne cene, kupci se pri kupovini nekretnine suočavaju sa dodatnim troškovima. Ove dodatne troškove treba uključiti u planiranje finansiranja:

Porez na promet nekretnina: U zavisnosti od savezne države iznosi između 3,5 i 6,5 odsto kupoprodajne cene. Notarske i zemljišnoknjižne takse: Oko 1,5 do 2 odsto kupoprodajne cene. Provizija za posrednika: Ako je posrednik uključen, to može dodati oko 3 odsto kupoprodajne cene. Troškovi finansiranja: Oko 0,5 do 1 odsto iznosa kredita za uknjižbu zemljišne takse.

Prema "Finanztipu", budući kupci treba da očekuju dodatne troškove od oko 10 odsto kupoprodajne cene. Za kuću od 300.000 evra to bi bilo dodatnih 30.000 evra.

Kupovina kuće za 300.000 evra: Ne zaboravite sopstveni kapital

Kako bi dobili kredit za kupovinu kuće, banke obično očekuju da kupac već ima određeni sopstveni novac. Idealno bi bilo da se najmanje 20 odsto kupoprodajne cene, plus dodatni troškovi, finansira iz sopstvenog kapitala, savetuje, na primer, Sparkasse.

Za kuću od 300.000 evra to bi bilo najmanje 60.000 evra, plus dodatni troškovi od oko 30.000 evra, koji takođe treba da se pokriju iz sopstvenog džepa.

Uopšteno, što je veći kapital, to su niže mesečne rate i kamata.

Svi koji žele da kupe kuću treba realno da planiraju

Kupovina kuće od 300.000 evra nije mala investicija. Uz neophodnu neto platu od najmanje 3.900 evra mesečno, potencijalni kupci treba da obrate pažnju i na dodatne troškove, kao i na potreban sopstveni kapital.

Realno finansijsko planiranje ključ je uspeha u kupovini doma. Ako uzmete u obzir sve faktore i pošteno procenite svoju finansijsku situaciju, svoj san o sopstvenom domu možete ostvariti korak po korak, savetuju nemački mediji.

(Telegraf Biznis/Fenix)