Pakleno leto - 52,7 stepeni u hladu: Vrelina koja briše milijarde iz svetske ekonomije!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Tokom poslednja dva meseca svet se suočio s nezapamćenim toplotnim talasima. Iran je zabeležio neverovatnih 52,7 °C u gradu Khvormuj, dok su delovi Indije i Pakistana dostizali 48 °C. Ali ovo nisu samo šokantne brojke za meteorološke izveštaje – ekonomske posledice su ogromne.

Teheran Iran vrućina Foto-ilustracija: Profimedia/Rouzbeh Fouladi/Zuma Press

Gubimo milijarde zbog vrućina

Prema procenama Allianz Research, letnje vrućine smanjuju godišnji rast BDP‑a Evrope za čak 0,5 procentnih poena, dok je globalni pad produktivnosti procenjen na 0,6 poena.

Vrućina, Španija Foto: Tanjug/AP

Još dramatičnije upozorenje stiže iz Svetske banke, koja predviđa da bi gradovi u Evropi i Centralnoj Aziji mogli gubiti i do 2,5 % BDP‑a godišnje zbog sve učestalijih toplotnih udara.

Produktivnost tone - posebno na otvorenom

Radnici na gradilištima, u poljoprivredi i transportu najviše osećaju posledice. Međunarodna organizacija rada (ILO) upozorava da će do 2030. godine globalni radni kapacitet biti smanjen za 2,2 % samo zbog toplotnog stresa.

Japan toplotni talas Foto:Tanjug/AP

U gradovima poput Delhija i Teherana, gde su temperature veće od 45 stepeni višenedeljni standard, smanjenje produktivnosti i povećan broj bolovanja ozbiljno remete ekonomsku aktivnost.

Klimatizacija skupa - a nekima i nedostupna

Rastuće temperature znače i eksploziju troškova za hlađenje. Zemlje sa slabijom infrastrukturom i nižim životnim standardom, poput Pakistana i Irana, nemaju kapacitete da obezbede klimatizaciju za sve. To direktno utiče na radnu sposobnost, zdravlje i ekonomsku otpornost stanovništva.

Cene hrane skaču, inflacija se vraća

Hrana Foto: Shutterstock

Toplotni udari uništavaju useve, pogotovo u južnim delovima Evrope i Azije. Cene maslinovog ulja, pirinča i povrća rastu - u nekim slučajevima i do 80 %. Evropska centralna banka je izračunala da su letnje vrućine iz 2022. uvećale inflaciju hrane za 0,7 procentnih poena, a ovog leta taj efekat bi mogao biti još veći.

Gradovi kao toplotne klopke

Urbanizovana područja sa mnogo betona i malo zelenila postaju toplotna ostrva. To dovodi do:

- povećane potrošnje energije

- zagušenja zdravstvenih sistema

- padova u kvalitetu života i rada

Ekonomisti sve češće upozoravaju da toplotni talasi nisu više sezonska pojava već strukturalni rizik za rast i stabilnost.

Grčka vrućina toplotni talas Foto: Tanjug/AP

Vrućina više nije samo neprijatnost - ona postaje ozbiljna pretnja ekonomijama

Ekstremne temperature, poput rekordnih 52,7 stepeni u Iranu, sve više ugrožavaju globalnu ekonomsku stabilnost. Od pada produktivnosti, preko skupe energije i inflacije hrane, do dugoročnog gubitka BDP‑a – klima više ne udara samo po zdravlju, već i po džepu.

(Telegraf Biznis)

Video: Gala svadba sina Save Miloševića: Mlada blista u nestvarnoj venčanici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>