
Kraj garancije na 3 i 5 godina za belu tehniku: Srbija uvodi nove mere za aparate koje imate u kući
Evropska unija usvojila je nove mere koje podrazumevaju da proizvođač mora da osigura rezervne delove za kućne uređaje i 10 godina nakon proizvodnje aparata.
Kako za Telegraf Biznis kažu iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ova mera može se uskoro očekivati i u Srbiji.
Naime, EU je prihvatila novi paket mera kojim će pet tipičnih kućnih aparata učiniti dugotrajnijim, a time i jeftinijim za potrošače.
Reč je o takozvanom "ekodizajn paketu" koji predviđa nova pravila po pitanju rasvete, frižidera, TV ekrana, mašina za pranje suđa i veša, odnosno svu belu tehniku i električne uređaje koji su potrošni materijal, a za koje će proizvođači morati rezervne delove da osiguraju na period minimalno sedam do deset godina od proizvodnje uređaja.
- Idemo u tom pravcu da se pridružimo EU i na dobrom smo putu, priprema se i većina zakona se usklađuje sa evropskim, tako da očekujemo da će to uskoro doći i kod nas - kažu nam u NOPS.
Kako isitču, pravilnik o načinu čuvanja i postavljanja rezervnih delova biće drugačiji, ali je važno da će morati da se obezbedi garancija od bar deset godina.
- To podrazumeva da će proizvodi biti dugotrajni, na neki način očekujemo i veći kvalitet, odnosno, da više ne bude situacija da se proizvod posle dve godine mora menjati već da će određeni duži vremenski period biti funkcionalan da ćemo u svakom momentu taj proizvod moći da nađemo na tržiištu, odnosno njegov rezervni deo - rekli su nam u NOPS.
Plan je da se ovim novim merama smanji i količina otpada i produžiti vek trajanja aparata, a biće zabranjeno i korišćenje toksičnih usporivača gorenja u televizorima, kao i svetlo koje ima veliki efekat na nervni sistem.
(Telegraf Biznis/V.B)
Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Meksa
Takvu odluku vec imamo , 8 godina je duzan proizvodjac da obezbedi rezervne delove .Drugi je problem danas , danas uredjaj navodim primer TV ima garanciju 2 godine , neki i manje a cena tog TV je po par stotina eura .Pre 90 tih je tehnička roba bila kvalitetnija , vezana je bila za marku proizvoda i kvalitet , danas to nije slučaj već kvantitet koji se nameće i traje dve godine .Cena ovakvih proizvoda nije mala , za većinu proizvoda se koristi ista sirovina i medju markama su mala odstupanja . Kad nekom proizvodu oduzmete kvalitet vi ne možete očekivati da vas to služi decenijama kao što ste naučili od ranije proizvedene tehnike. Mi nismo bogata nacija da kupujemo vrhunske marke , kod Italijana ima jedna izreka _Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftinu robu. - Setice će se stariji šta je bio JUS, iza tog standarda je stajala država, a ovo danas ISO , PRC itd to nema nekog kvaliteta.
Podelite komentar
Nije nego
Za pocetak uvedite da sva roba koja se prodaje u Srbiji ima uputstvo na srpskom.
Podelite komentar
Jovan
Dok smo kupovali OBODIN belu tehniku ,nije nam trebala garancija ! A vek je bio 40 godina bez kvara . I sad imam OBODIN Zamrzivač iz 1978 godine ,i radi kao doksa !
Podelite komentar