Crni labudovi "lete" okolo i ne donose dobre vesti: U šta se svet sada uvalio?
Situacija sa naftnim tržištem je nepredvidiva, a geopolitički faktori vrše veliki pritisak, izjavio je ruski ministar energetike Aleksandar Novak.
- Uprkos činjenici da vidimo više ili manje stabilna kolebanja oko cene nafte, koja je oko 50 do 60 dolara za barel, i primećujemo još fluktuacije zbog napada na objekte u Aramku zajedno daju neku vrstu stabilnosti. Ali, uprkos tome, ne vidimo stabilnost za dalje na tržištu - rekao je on na skupu Ruske energetske nedelje u Moskvi.
Ministar je dodao da su tržišta trenutno okružena "crnim labudovima" - nepredvidivim događajima koji mogu imati štetne posledice.
- Mi zapravo osećamo i svuda oko sebe vidimo crne labudove kako "lete" okolo, ne možemo da ih uvek predvidimo i oni mogu ozbiljno da utiču na stanje na tržištu - kaže.
Prema Novaku, u poslednje dve godine uticaj trgovinskih ratova na potrošnju nafte je primetan.
Novak ističe da se oseća i efekat sankcija.
- Članice OPEK, ali i one koje to nisu trebalo bi da rade zajedno na smanjenju uticaja ovih faktora na globalno tržište nafte - rekao je Novak.
Teorija crnog labuda je metafora koja opisuje ekonomske događaje koji se dese iznenada, a imaju veliki efekat i ljudi ih teško mogu predvideti. Ima tri značajne karakteristike, a to su nepredvidljivost, posledice i retrospektivno delovanje.
Uglavnom to je i događaj sa ekstremnim posledicama koje ne poznaju državne, društvene, ekonomske i geografske granice, ali istovremeno i nešto što se objašnjava i shvata tek u retrospektivi, kao ono što je bilo logično, pa i neizbežno.
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.