Lansiran čuveni kineski voz: Ima 5G mrežu i bežično punjenje, ali nema mašinovođu
Kina je svečano pustila u saobraćaj brzu prugu koja spaja Peking i Džangđijaku, a reč je o dugo očekivanom G8811 "pametnom" vozu koji ima 5G signal, bežično punjenje i inteligentnu rasvetu, ali nema - mašinovođu. Ova dva grada će, inače, 2022. biti domaćini Zimskih olimpijskih igara.
Kako izveštava agencija Sinhua, železnička pruga duga 174 kilometara, dizajnirane maksimalne brzine od 350 km/h, smanjiće vreme putovanja između Pekinga i Džangđijakua sa više od 3 sata na 47 minuta, što će olakšati međugradski saobraćaj. Duž pruge nalazi se 10 stanica, a izgrađeno je i nekoliko podzemnih tunela.
Među prvim putnicima u "pametnom" vozu, koji je u ponedeljak krenuo sa Pekinške severne železničke stanice, nalazila se i Jang Jang, prva kineska olimpijska šampionka koja je osvojila dve zlatne medalje u brzom klizanju na Zimskim olimpijskim igrama 2002. godine u Solt Lejk Sitiju. Jang smatra da je ova brza pruga od izuzetnog značaja za pripremu Olimpijskih i Paraolimpijskih igara 2022, jer će doprineti poboljšanju efikasnosti njihovog rada i promociji zimskih sportova u Kini.
Gradnja brze železnice trajala je oko četiri godine, a sportistima je u ovom vozu na raspolaganju prostor za snoubordove i ostalu skijašku opremu. Pokrenuta je i usluga e-karta koja putnicima omogućava da koriste svoje lične karte ili da skeniraju QR kodove za proveru autentičnosti, umesto da čekaju u redu da kupe papirne vozne karte.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan Brankovic
Kod nas Selma još putuje i naginje se kroz prozor!
Podelite komentar
W
A, što će mu brisači?
Podelite komentar
NekoKo
Prevedeno na srpski narodni jezik, za volanom sedi đavo.
Podelite komentar