Gorka strana čokolade: Afrikanke beru kakao za manje od pola evra dnevno. Muškarci uzmu 3 puta više
Fondacija "Fairtrade Fortnight" poziva vladu i industriju čokolade VB, da ženskim beračima obezbede bolje plate. Takođe, navode da čokoladna industrija godišnje zaradi barem 4 milijarde funti, kao i da Britanci najviše od svih u Evropi konzumiraju ovu poslasticu

Foto: ISSOUF SANOGO/AFP/Profimedia
Nedavno smo pisali o tome da Gana i Obala Slonovače, koje proizvode gotovo dve trećine ukupne količine kakaoa, već duže vreme pregovaraju o stvaranju jedinstvenog udruženja COPEC, što bi moglo da utiče na poskupljenje zrna, odnosno krajnjeg proizvoda - čokolade.
Ali, potrošači nisu jedini ugroženi. Uprkos višim cenama, žene koje naporno rade na farmama kakaoa, u proseku su plaćene 23 penija dnevno (manje od pola evra), dok muškarci na istom poslu za jedan dan zarade 75 penija, odnosno tri puta više.
Fondacija "Fairtrade Fortnight" poziva vladu i industriju čokolade Velike Britanije, da ženskim beračima obezbede bolje plate. Takođe, navode da čokoladna industrija godišnje zaradi barem 4 milijarde funti, a da Britanci, po glavi stanovnika, najviše od svih u Evropi konzumiraju ovu poslasticu.
Baš zbog toga, smatraju da VB treba da uloži dodatne napore i oslobodi Afrikanke ove mizerije. Zalažu se za primanja koja će im omogućiti da žive optimalno, ali i za ukidanje jaza među polovima. Nova internacionalna inicijativa zove se "Alliance on Living Incomes in Cocoa", a fondacija očekuje da će joj se priključiti vlada i industrija čokolade Ostrva.

Foto: Pixabay
U prilog tome, lansirana je kampanja "Ona zaslužuje" (She Deserves), koja otkriva da u Zapadnoj Africi, gde raste oko 60 odsto svetskog kakao drveća, prosečna ženska osoba zaposlena na farmi zaradi manje od pola evra dnevno.
U Republici Obala Slonovače, uprkos tome što obavljaju 70 odsto poslova na farmi: sadnju, žetvu, fermentaciju, sušenje i pakovanje kakao zrna, kao i ostale kućne poslove - žene imaju manja prava od muškaraca, manju zaradu, i često ne poseduju nijedno zemljište.
- Žene uglavnom rade dve trećinu posla, a za uzvrat dobiju manje od jedne trećine zarade - kaže Luisa Koks, jedna od direktorki u fondaciji "Fairtrade Foundation", i dodaje da ako je ova industrija ozbiljna u svom poslu, na duže staze, onda mora više da ulaže u "žene koje stoje iza čokolade".
(Telegraf Biznis)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Radnik
I mi u Petrohemiji u Pančevu imamo 180 din satnicu ! Ceo mesec u smeni bez slobodnog dana i opet za račune dužni ko Grčka !!
Aca
Nije važno ako rade za pola evra dnevno ako mogu sa tim primanjima da imaju luksuzne vile, automobile, poslugu, baštovana...
Šteta
Znači još malo pa kao u srbiji!