"Sistem kaucije kakav se planira je preskup": Pivari i privreda negoduju
U neravnopravnom položaju našli bi se stanovnici manjih mesta, starije i osobe lošijeg materijalnog statusa
Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu koji je ušao u javnu raspravu neće biti dobra osnova za uspostavljanje funkcionalnog i održivog depozitnog sistema. Tekst dokumenta ukazuje da će visoki trošak njegovog uvođenja snositi građani i privreda i ostavlja brojna otvorena pitanja.
Ovo, između ostalog, ističu u zajedničkom saopštenju Američka privredna komora, NALED i Udruženje pivara Srbije. Naglašavaju i da podržavaju napore Vlade i Ministarstva životne sredine za unapređenje sistema upravljanja ambalažnim otpadom.
Ukoliko bi mašine za prihvat ambalaže bile postavljene samo u velikim marketima, koje čine tek oko 30 odsto svih trgovinskih objekata u Srbiji, u neravnopravnom položaju našli bi se stanovnici manjih mesta, starije i osobe lošijeg materijalnog statusa, jer bi im, kako navode, bila ograničena mogućnost vraćanja ambalaže, što bi za njih u praksi značilo povećanje cena proizvoda.
Ističu da je depozitni sistem najkompleksniji za implementaciju i zahteva najveća ulaganja u odnosu na sve postojeće sisteme.
Studija kompanije "Diloit" urađena lane, pokazuje da bi početni troškovi formiranja sistema iznosili gotovo 100 miliona evra, a godišnje održavanje bi koštalo još 30 miliona više, što bi do 2030. godine podiglo ukupne troškove na 1,2 milijarde evra.
Video: Smrt zvana plastična kesa: U čemu vi nosite namirnice?
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.