Hrvati osećaju prve posledice korone: 300.000 radi za minimalac, a osam hiljada bez posla
Osam hiljada zaposlenih manje i približno 300.000 radnika na minimalcu u Hrvatskoj - prvi su vidljivi gubici blokade privrednih aktivnosti zbog korona virusa.
Osim firmi i preduzetnika, kojima je zabranjen rad, na pomoć države u isplati plata mogu računati i ostali s padom prihoda većim od 20 odsto, uključujući i samozaposlene, odnosno samostalne profesije, prenosi Večernji.hr.
U Poresku upravu Hrvatske do juče je stiglo 39.047 zahteva firmi i paušalaca, s ciljem da im se odloži plaćanje poreza i drugih javnih dažbina. Svaki treći zahtev došao je iz hotelijerstva i ugostiteljstva.
Nakon najave premijera Hrvatske, Andreja Plenkovića, da će ova nedelja doneti novi paket mera koje bi trebalo da ublaže probleme preduzetnika usred epidemije, u Vladi te zemlje je juče održana prva koordinacija vezana za nove mere, a kako saznaje Večernji.hr, razmatralo se ukidanje obaveze plaćanja svih taksi i doprinosa u resoru Ministarstva privrede.
Iz ovog ministarstva poručuju da će se neke od naknada, o kojima se sada govori, i trajno ukinuti, u skladu s planovima administrativnog rasterećenja, koje je ova kriza bacila u drugi plan. Govori se i o signalima iz Brisela: da se minimalna potpora sa sadašnjih 200.000 podigne na milion evra.
Za dve nedelje izolacije, broj nezaposlenih - prijavljenih u Zavod za zapošljavanje - povećao se za 6.219 osoba, uz 10 hiljada novih nezaposlenih, mada je 3.000 radnika našlo drugi posao.
Hrvatska ima oko sto hiljada aktivnih pravnih osoba i oko 80 hiljada paušalaca. Već u prvoj nedelji primene novih mera, odlaganje plaćanja poreza zatražio je svaki četvrti paušalac i svaka peta firma. Poreska uprava je rešila 43 odsto zahteva, što je skoro 18.000 hiljada.
Nakon turističko-ugostitejskog sektora odakle je stiglo 12.804 zahteva, sledi trgovina s 5.503 zahteva, zatim 4.011 zahteva iz stručnih, naučnih i tehničkih delatnosti, 3.643 zahteva iz ostalih uslužnih delatnosti, 3.140 zahteva iz prerađivačke industrije, 2.290 zahteva iz građevine.
Odlaganje traži i određeni broj preduzetnika iz zdravstva i socijalne zaštite, IT sektora, oblasti nekretnina. Preduzetnika registrovanih za umetnost, zabavu i rekreaciju ima 570, a njih 436 je iz obrazovanja.
Inače, kako prenosi Večernji.hr, analitičari Instituta za javne finansije su izračunali da bi u ovom trenutku smanjenje plata u javnom sektoru donelo više štete nego koristi, odnosno, kako kažu "skromnu uštedu od 0,38 do 1,22 odsto BDP-a".
Video: Najava pomoći ugostiteljima i hotelijerima uliva optimizam
(Telegraf Biznis)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hrvoje
Hrvatsku ce sledece godine izvuci turizam ali sta ce Srbija gde se svodi sve na oporezivanje gradjana...
Podelite komentar
Др
Ма, најважније је да код нас све и даље цвета!!
Podelite komentar
Nišlija
Pa kad sve ovo prođe, će čekaju gastarbajtere s'pečenje i s'trubače na granici. Će bude kuku leleeeee dobro nam došli.
Podelite komentar