Svetska agencija ocenjuje: Srbija će u 2021. godini ostvariti privredni rast od 5 odsto
U okviru vanrednih procena rejtinga, koje na globalnom nivou zbog krize izazvane pandemijom, sprovodi rejting agencija Standard and Poor''s (S&P), doneta je odluka da se zadrži kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti na nivou od BB+, uz stabilne izglede za dalje povećanje, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).
U odnosu na prethodnu ocenu kada su izgledi za povećanje rejtinga Srbije bili pozitivni, agencija ističe da je promena opredeljena izbijanjem globalne pandemije korona virusa i njenog uticaja na svetsku privredu i finansijske tokove.
U svom saopštenju, agencija Standard and Poor''s ističe da je zadržavanje kreditnog rejtinga rezultat očuvane dugogodišnje makroekonomske stabilnosti, dostignutog rekordnog nivoa deviznih rezervi i uređenih javnih finansija.
Posebno ističu činjenicu da je nivo kreditnog rejtinga na nivou od BB+ podržan kredibilnom monetarnom politikom, kao i umerenim nivoom javnog duga, koji omogućava da fiskalna politika u uslovima krize snažno podrži oporavak ekonomije od efekata globalne pandemije, objašnjavaju u NBS.
Prema oceni Agencije, Srbija ulazi u ovu krizu sa znatno nižim neravnotežama, nego što je to bio slučaj pre jedne decenije. O tome svedoči i značajno manje oslanjanje na kratkoročnije prilive u odnosu na period nakon globalne finansijske krize, kada su bili glavni izvor finansiranja velikih deficita.
Agencija ističe i da je, za razliku od perioda pre 2012. kada je prosečna godišnja inflacija u Srbiji bila dvocifrena, NBS nakon 2012. godine očuvala inflaciju na niskom i stabilnom nivou od oko 2 odsto.
Dalje navode da će oporavak privrede Srbije nakon pandemije zavisiti i od kretanja u zemljama koje su naši ključni spoljnotrgovinski partneri. U saopštenju S&P se ističe da rizici postoje, ali se i pored toga procenjuje da će Srbija u 2021. godini ostvariti privredni rast od 5 odsto, koji će biti više nego dovoljan za potpuni ekonomski oporavak.
Guvernerka Tabaković ističe da je Narodna banka Srbije prva institucija u zemlji i jedna od prvih centralnih banaka u regionu koja je odgovorila na pandemiju virusa donošenjem konkretnih mera.
Video: Kome se i kako deli cifra od 608,3 milijarde dinara?
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nima
Ma svetska agencija se bas sada bavi nama. Stvarno nemaju drugoga posla.
Podelite komentar
Z001
A mogao bi taj rast da bude i veći, samo treba još malo smanjiti plate, a možda ih i ukinuti, šta će nam još i taj luksuz.
Podelite komentar
Xxx
Naravno da hoće jer imamo naj manje plate i naj brže ćemo se oporaviti.
Podelite komentar