Sve više kupujemo iz fotelje: Trgovina preko neta skočila 80 odsto
U prva tri meseca ove godine građani Srbije trgovali su putem interneta na domaćim i međunarodnim sajtovima 80 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Vrednost tog prometa u domaćoj valuti premašila je 5,5 milijardi dinara, pokazuju preliminarni podaci Narodne banke Srbije.
Ukupna vrednost "e-komerca" u evrima veća je od 30 miliona, u dolarskom znaku je oko 14 miliona, dok je u britanskim funtama taj iznos prešao dva miliona.
Pazarilo se iz Srbije na različitim evropskim sajtovima, na primer švajcarskim, pa je trgovina u valuti te zemlje premašila 300.000 "švajcaraca".
Značajan rast beleži trgovina na internetu, naročito kod domaćih trgovaca, kaže viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Dragana Stanić.
- Preko 80 procenata je veća u odnosu na prvi kvartal prošle godine - ističe Stanić.
Broj transakcija u evro znaku sa stranim sajtovima veći je za 11 odsto, odnosno 12 procenata na sajtovima gde se trgovalo u dolarima, u odnosu na isti period prošle godine.
Svake godine dvocifrene stope rasta
Onlajn trgovina, ali i plaćanje računa i usluga u Srbiji putem interneta, koristeći računar ili mobilni telefon, svake godine beleži dvocifrene stope rasta. Porastao je i broj transakcija preko mobilnih telefona, "skenira" se sve već broj računa, poput onih za struju, komunalije i telefon, naručuje roba, bez odlaska na šaltere i u prodavnice, a takođe raste plaćanje karticama.
Kada se poredi prvi kvartal ove godine u odnosu isti prošle, u zemlji je zabeležen značajan porast platnih transakcija izvršenih putem mobilnog telefona.
- Taj procenat iznosi čak 26 procenata - ističe Stanić.
Elektronsko bankarstvo poslednjih godina takođe ima uzlaznu putanju, a kvartalno premašuje 37 miliona transakcija.
- Plaćanja platnim karticama su značajno porasla i takođe imaju kontinuiran trend rasta. U prvom kvartalu ove godine imali smo za 20 procenata više transakcija izvršenih na post uređajima u trgovinama, odnosno prodajnim mestima, kada poredimo sa prvim kvartalom prošle godine - navodi Stanić.
Prodavci su u svojim radnjama postavili za prva tri meseca sedam odsto više uređaja za plaćanje karticama, dok banke uvećavaju broj bankomata širom Srbije.
Govoreći o Instant platnom sistemu NBS koji je u rad pušten 2018. godine i tu su cifre u plusu. Rast je, dodaje, Stanić, značajno povećan tokom poslednjih meseci pa je tokom aprila ostvareno više od 1,8 miliona transakcija, odnosno preko 14 milijardi dinara prometa.
U Srbiji je krajem februara obavljeno prvo instant plaćanje mobilnim telefonom pomoću IPS QR (kju-ar kod) koda NBS u jednom velikom trgovinskom lancu, a prvu takvu transakciju obavila je tada guvernerka Centralne banke Jorgovanka Tabaković.
U narednom periodu NBS će, kaže Stanić, omogućiti dodatno širenje usluge plaćanja skeniranjem kju-ar koda Narodne banke.
Najveći izdavaoci mesečnih računa u Srbiji već su omogućili plaćanje na ovaj način, poput preduzeća Infostan, Elektroprivrede Srbije, Informatike Novi Sad, Toplane Niš, Vipa, Telenora, Telekoma...
Video: NBS pripremila dodatne olakšice za građane Srbije
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zeljko
meni juce stigla nova garnitura,sada kad krenem da narucujem preko neta,uf...
Podelite komentar