Još jedna svetska ekonomija potonula u recesiju

  • 0
japan Foto: Unplash/David Edelstein

Privreda Japana ušla je u recesiju u prvom tromesečju 2020, pošto je pandemija korona virusa zaustavila proizvodnju, izvoz i potrošnju, kao i strahovanja da bi mogla da nastupe još teža vremena.

Japanska vlada je izvestila danas da je bruto domaći proizvod realno pao u periodu januar-mart za 3,4 odsto na godišnjem nivou, prema desezoniranim podacima.

Na kvartalnom nivou, pad je iznosio 0,9 procenata, prenosi CNBC. Izvoz je potonuo za 21,8 posto, privatne investicije u stanogradnju za skoro 17 procenata a potrošnja domaćinstava za 3,1 odsto.

Analitičari očekuju pogoršanje situacije jer se, kažu, treća po veličini svetska ekonomija suočava sa najvećim izazovom od Drugog svetskog rata.

Japan je u tehničkoj recesiji, koja po definiciji nastupa kad privreda zabeleži pad u dva uzastopna kvartala, budući da je u tromesečju oktobar-decembar već registrovala smanjenje od 1,9 posto.

Japan je izuzetno ranjiv na posledice pandemije s obzirom na svoju zavisnost od trgovine sa SAD-om i Kinom. Putovanja, turizam i trgovina sa tim i drugim zemljama doživeli su krah zbog mera blokade usmerenih na borbu protiv bolesti Covid-19.

Vlada je usvojila paket mera podrške vredan gotovo 108 biliona jena (1,0 bilion dolara) a planira još veća sredstva, ukljčujući pomoć malim preduzećima i uplatu nočane poomći građanima.

Više od 16.000 ljudi u Japanu zaraženo je korona virusom, a više od 700 je umrlo, što su relativno male cifre imajući u vidu da ta zemlja ima najstarije stanovništvo na svetu i da su njeni gradovi gusto naseljeni.

Japan je prošle nedelje ublažio mere vanrednog stanja u većem delu zemlje, ali su u gradovima koji su žarišta epidemije, kao što je Tokio, zadržana određena ograničenja.

Video: Pre nekoliko meseci igla nije mogla da padne: Ovako izgleda svet kada avioni skoro da ne lete

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>