Ovih 7 zanimanja su trenutno najtraženija u Srbiji: Umete li da sipate gorivo ili da vozite?
Kompanije koje su najviše tražile nove zaposlene pripadaju kategorijama IT-ja, trgovine i prodaje
Osim IT sektora koji je tokom vanrednog stanja zapošljavao radnike, na tržištu rada bili su traženi i prodavci, točioci goriva, komercijalisti, menadžeri prodaje i kasiri, kao i vozači, dostavljači, kuriri, pokazuju podaci sajta za zapošljavanje Infostud.
Primetno je kako kažu u Infostudu, povećanje broja poslova koji se rade od kuće.
Da li će se taj trend zadržati ili će biti u porastu, moći će da se vidi u narednom periodu kako se pandemija korona virusa bude suzbijala i firme sasvim vrate uobičajenim procesima rada.
Od proglašenja pandemije korona virusa i tokom vanrednog stanja u Srbiji, primetan je bio pad ponuda poslova kako domaćih kompanija, tako i stranih, ali ipak to nije značilo da firme nisu bile u potrazi za radnicima, navodi Infostud.
One koje su najviše tražile nove zaposlene pripadaju kategorijama IT-ja, trgovine i prodaje, proizvodnje, građevinarstva i transporta. Do proglašenja vanrednog stanja na Infostudu je dnevno bilo preko 3.000 aktivnih oglasa za posao, u aprilu je taj broj pao ispod 1.000.
Sada se taj broj ponovo vratio na pređašnji.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje nedavno je rečeno da tržište rada tokom vanrednog stanja nije stalo i da je je bilo aktivnih zapošljavanja i tada.
- Imali smo sve vreme aktivnosti i poslodavaca i nezaposlenih, tržište rada nije stalo i funkcionisalo je sve ovo vreme. Više od 15.000 lica sa evidencije se prijavilo na obavezno socijalno osiguranje, neki su se zaposlili, a neki registrovali obavljanje samostalne delatnost - rekao je direktor NSZ Zoran Martinović nedavno Tanjugu.
Najveći broj građana uspeo je da se zaposli u oblasti prerađivačke industrije, zatim, ova situacija je bila šansa da posao nađu i kuriri, dostavljači robe, hrane, medicinske sestre, tehničari, informatičari...
U NSZ su rekli da su trgovci, narocito manji, sa jedne strane "gubili" radnike, a da su sa druge strane veci trgovinski lanci usled pojačanog posla imali i veće potrebe za radnicima.
Video: Najveći ekonomski izazovi u narednih 10 godina
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kiza
Kako to da su trazeni poslovi gde nije potrebna politicka veza. Bas cudno
Podelite komentar
mille
Cuj ”tocioci goriva”!!!!
Podelite komentar
Aleksandar
Točioci goriva za 30.000 din pa da li ste vi ljudi normalni.
Podelite komentar