Kriza na nebu utiče i na crno zlato: Evo kada kreće oporavak cena nafte
"Ne treba potceniti ogromne neizvesnosti"
Potražnja za naftom se ove godine oporavlja od najvećeg pada u svojoj istoriji, ali redukcija avio-saobraćaja zbog straha od korona virusa znači da se globalna tražnja za “crnim zlatom” neće pre 2022. vratiti na nivoe pre pandemije, ocenjuje Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
- Naša prva prognoza za celu 2021. godinu pokazuje da će tražnja porasti za 5,7 miliona barela dnevno (bpd), na 97,4 miliona, što će biti za 2,4 miliona barela ispod nivoa u 2019. godini - navodi IEA u svom mesečnom izveštaju, prenosi Rojters.
- Smanjene isporuke mlaznog goriva i kerozina uticaće na ukupnu tražnju za naftom barem do 2022. godine... vazduhoplovna industrija se suočava sa egzistencijalnom krizom - ističe ova organizacija sa sedištem u Parizu.
IEA je dodala da je sredinom maja počeo blagi rast putničkog avio-saobraćaja i da se oporavak ubrzao u junu, kada se krenulo sa ublažavanjem vanrednih mera usmerenih na zaustavljanje širenja virusa, ali da je on i dalje za više od 70 procenata manji u odnosu na nivo iz 2019. godine. IEA je podigla prognozu tražnje za naftom za 2020. godinu za gotovo 500.000 barela dnevno, zbog većeg uvoza u Aziji nego što se očekivalo.
- Snažni izlazak Kine iz mera ograničenja kretanja podigao je potražnju u aprilu skoro na nivo iz prethodne godine. Takođe smo u Indiji imali snažan oporavak u maju, iako je tražnja tamo ostala znatno ispod nivoa od pre godinu dana - napominje se u izveštaju.
IEA podseća da su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, uključujući Rusiju - grupa poznata kao OPEK +, smanjili proizvodnju za 9,4 miliona barela dnevno, i da je pumpanje u zemljama izvan sporazuma OPEK + opalo za 4,5 miliona barela dnevno od početka godine. Američka proizvodnja nafte bi, prema oceni IEA, trebalo da padne za 900.000 barela dnevno 2020. godine i za još 300.000 barela sledeće godine, osim ukoliko rast cene ne podstakne nova ulaganja u proizvodnju iz škriljaca.
- Ako se održe trendovi u proizvodnji i potražnja oporavi, tržište će biti na stabilnijim temeljima do kraja drugog polugodišta. Međutim, ne treba potceniti ogromne neizvesnosti - poručuju iz IEA.
Video: Na beogradski aerodrom će morati da se dolazi 3 sata pre leta: Evo šta će još biti obavezno
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Siki
Sto se mene tice ne mora nikad da se oporavi ova sadasnja cena mi itekako odgovara .🤔
Podelite komentar