Šta kaže šefica ECB, ima li nade za privredu EU?
Kristin Lagard je upozorila evropske lidere putem video poziva da moraju da preuzmu inicijativu u procesu oporavka. Angela Merkel je pre neki dan pozvala na zajedništvo, koje je sada kako kaže - važnije nego ikada pre, jer čak ni najjača evropska ekonomija, ne može sama da prevaziđe krizu.
Prema rečima Lagardove, privreda Evropske unije dramatično pada, a njeni čelnici moraju što pre da usvoje plan o oporavku. Oni su juče razgovarali upravo o tom planu, i o predlogu višegodišnjeg proračuna za period od 2021. do 2027. godine. Ono oko čega se zemlje-članice pre svega spore jeste ovo pitanje:
Treba li oporavak EU država podupreti bespovratnom pomoći, povoljnim kreditima ili kombinacijom ta dva instrumenta.
Štedljive zemlje kao što su Austrija, Danska, Holandija i Švedska, protive se ideji o bespovratnoj pomoći, a istu tu ideju najglasnije zagovaraju one države koje su tokom krize bile najjače pogođene, a to su Italija i Španija, uz podršku Francuske.
- Pokazatelji signaliziraju da će privredne aktivnosti u evrozoni, u drugom tromesečju, pasti 13 odsto - kazala je čelnica ECB, i tako potvrdila procene Banke o padu BDP-a evrozone u 2020, za 8,7 posto.
Stopa rasta u 2021. godini bi trebalo da iznosi 5,2 odsto. Kako je Lagard dalje navela, "najdublji privredni pad u istoriji Evropske unije u potpunosti se manifestovao na tržištima rada", te bi, prema njenom stavu, stopa nezaposlenosti u evrozoni mogli dostići 10 %.
- Finansijska tržišta su još uvek relativno mirna, jer očekuju odlučne poteze - zaključuje "ledena dama".
Video: Najveći ekonomski izazovi u narednih 10 godina
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.