Rusi uložili silne milione u crnogorska preduzeća. Srbija pretekla region po ulaganju
Rusi su za 16 meseci u Crnoj Gori uložili 95 miliona evra i ubedljivo su na prvom mestu po stranim direktnim investicijama, dok je od zemalja regiona u tom periodu, Srbija investirala najviše novca i to 44 miliona evra.
Pojava korona virusa usporila je, ali nije zaustavila priliv stranih direktnih investicija u Crnoj Gori, pa su se tako za četiri meseca ove godine u tu zemlju slila 282 miliona evra.
Prošle godine, u Crnoj Gori priliv stranih investicija iznosio je 778 miliona evra, a za 12 meseci prošle i četiri meseca ove godine strane direktne investicije su premašile milijardu evra.
Prvo mesto u investicijama u Crnoj Gori ubedljivo drži Rusija, a Rusi su za 16 meseci u Crnoj Gori uložili 95 miliona i to dominatno u domaća preduzeća, ali i u sektor prodaje nepokretnosti.
Na drugom mestu našla se Kina, a priliva stranih direktnih investicija iz Kine prošle godine nije bilo, dok je za četiri meseca ove godine investirano 70 miliona evra. Koliko novca i u koji sektor je Kina uložila ostaje nepoznanica, jer su podatke označili kao poverljive.
Švajcarska je ovog puta zauzela treće mesto, a najviše novca Švajcarci su uložili u interkompanijski dug, što predstavlja ulaganja koja ne povećavaju osnovni kapital.
Priliv stranih direktnih investicija iz Mađarske je iznosio 54,5 miliona evra, a iz Ujedinjenih Arapskih Emirata 54 miliona evra. Ulaganja iz Italije i Nemačke iznosila su po 43 miliona evra, zatim sledi Holandija sa 40 miliona evra investicija, a na desetom mestu je Turska sa 39 miliona evra.
Iz Bosne i Hercegovine se za 16 meseci u Crnu Goru slilo 35 miliona evra, a iz Hrvatske 17 miliona evra. Sa takozvanog Kosova je priliv iznosio 10 miliona evra, a iz Albanije 4,7 miliona evra.
Najmanje novca uloženo je iz Severne Makedonije i to svega 634.000 evra.
Prema podacima Centralne banke Crne Gore, za 12 meseci 2019. godine iz Crne Gore se odlilo nešto više od 400 miliona evra, a u prva četiri meseca ove godine - 101 milion evra.
Neto priliv stranih direktnih investicija, odnosno razlika između njihovog priliva i odliva, u aprilu je iznosio 180,7 miliona evra, što je 78,6 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
U Crnu Goru je sa Devičanskih ostrva za godinu i četiri meseca investirano 36 miliona evra, a iz Južne Afrike priliv stranih direktnih investicija za 16 meseci iznosio je 624.000 evra.
Video: Moguće je preći hrvatsku granicu uz važeće putne i saobraćajne isprave
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Samo
Skadar bay vrijedi 100mil vlasnik francuz toliko kumbur bay vlasnik azerbezdijanac,a lustica bay par stotina miliona eura,rusi su najvise pokupovali stare kuce,zemljista i stanove!!
Podelite komentar
Dejan
Zavadise narod oci da povadi a ovamo vlastodrsci i bukadzije prave lovu...tako vam je to rodjaci pa vi litijajte jos dok oni pune dzepove.
Podelite komentar
Перагеније
"Pojava korona virusa usporila je, ali nije zaustavila priliv stranih direktnih investicija u Crnoj Gori, pa su se tako za četiri meseca ove godine u tu zemlju slila 282 miliona evra." - КО то рече да се малисору Милу ближи крај?
Podelite komentar