Železara u Smederevu jednu visoku peć prebacila u "tihi hod". Šta to zapravo znači?
Kineska kompanija HBIS, vlasnik železare u Smederevu zaustavila je proizvodnju u jednoj od dve visoke peći.
To znači da je peć stavljena u takozvani režim "tihog hoda".
Ovakvu odluku, kako navode u HBIS-u, doneli su zbog krize na tržištu uslovljene pandemijom novog koronavirusa.
- Razlozi gašenja Visoke peći broj 1 u kompaniji HBIS Serbia su uticaj kvota na izvoz našeg čelika u zemlje Evropske unije i smanjena potražnja za čelikom na tržištu, jer su mnogi naši klijenti obustavili proizvodnju usled pandemije koronavirusa - kažu u Železari.
S obzirom na plan narudžbenica koje je ta kompanija dobila za naredni period, poslovanje su, kažu, prilagodili trenutnoj situaciji.
- Kada budu stvoreni tržišni uslovi za ponovno pokretanje, peć će biti vraćena u pogon kompanije -
Kada je reč o zaposlenima koji se, navode, vraćaju na radna mesta, Krizni štab te kompanije je primenio niz mera, zasnovanih na iskustvima iz Kine, kao i na direktivama Kriznog štaba Republike Srbije.
Te mere su se, dodaju, pokazale efikasnim u zaštiti svih koji rade u kompaniju od zaraze koronavirusom.
Pogoni kompanije HBIS GROUP Serbia Iron & Steel d.o.o. Beograd su smešteni na tri lokacije u Srbiji, u selu Radinac nadomak Smedereva i u Šapcu.
U Smederevu proizvodi gvožđe u dvema visokim pećima, zatim gvožđe iz visokih peći konvertuje u sirovi čelik u čeličani sa tri konvertora i kompleksom za kontinuirano livenje.
Šta znači tihi hod
Upravo rečenica predstavnika kompanije da će peć biti vraćena u pogon čim se tržite otvori znači da peć nije potpuno ugašena već u kontrolisani režim rada.
To je veštačko održavanje rada peći koje je mnogo bolje i jeftinije rešenje nego njeno eventualno potpuno gašenje. Inače, ovo nije prvi put da se u našoj čeličani primenjuje ova tehnika.
Još sada davne 2012, kada je termin izazvao posebnu pažnju javnosti, nekadašnji direktor sektora za Železaru Smederevu i direktor Jugometala, Miodrag Nikolić objasnio je šta tačno znači prebacivanje peći u "tihi hod".
- Prebacivanje u režim "tihog hoda" znači da visoke peći ostaju tamponirane koksom i podgrevane gasom ali ne proizvode tečni čelik. To se radi zbog toga što bi se, ako bi se peć ohladila, obrušili ozid i opeke i onda bi bio neophodan remont prvog razreda, odnosno izgradnja visoke peći ispočetka što je nekada koštalo oko 20 miliona dolara po peći - govorio je Nikolić.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
@Kiki
Naša čeličana u kineskom vlasništvu. Ovde nešto ne štima. E da je bila naša bila je. Kao i rudnik u Boru. Bili su naši. Ali bili su nekad. Ma bolje da ne napišem više, raste mi pritisak uuuh.
Podelite komentar
nena
bio je dobar direktor,strucnjak u svom poslu jednom recju veliki covek.
Podelite komentar