Na red stupa "vakcina nacionalizam", a on će uništiti ekonomiju
Vakcina nacionalizam, mogao bi da dovede do toga da korona dodatno uništi javno zdravlje i ekonomiju, upozoravaju stručnjaci.
Upravo borba svake države ponaosob za lekom pretvara potragu za njim u vakcina nacionalizam, koji će na kraju samo da šteti ekonomiji.
Analitičari iz Eurasia Grup prognozirali su da će napetost zbog vakcine porasti preko leta, a onda predviđaju i borbu za pristup toj vakcini koja će se provući u 2021. ili 2022. godinu.
- Zemlje i bogate i siromašne uključiće se u agresivne napore u pogledu nabavke sa značajnim političkim, ekonomskim i javnim zdravstvenim implikacijama - kažu u napomeni koja je objavljena početkom ove godine.
- Postojeće međunarodne institucije i sporazumi boriće se da minimiziraju ovaj "vakcina nacionalizam" - rekli su.
Istraživačka grupa tvrdi da neke vlade već pokušavaju da iskoriste prvi pristup putem velikih investicija.
- U SAD-u, Agencija za razvoj biomedicinskog istraživanja (BARDA) širi svoja ulaganja preko više kandidata za vakcinu u nastojanju da smanji finansijske rizike za farmaceutske firme i zaključi prioritetni pristup vakcini - kažu autori ove strudije.
BARDA ima finansijske interese u vezi sa vakcinom protiv kandidata i uložila je u rana istraživanja koja su sproveli francuska firma Sanofi i britanska GlakoSmith.
U maju, Sjedinjene Države uložile su i milijardu dolara u potencijalnu vakcinu AstraZeneca, koju razvijaju naučnici sa Univerziteta u Okfordu. Britansko-švedski farmaceutski gigant ima za cilj da proizvede dve milijarde doza vakcine, s ciljem da do oktobra izbaci 400 miliona doza u SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Vakcina AstraZeneca je takođe dobila višemilionske investicije od američke vlade i 843 miliona dolara od nekih zemalja EU, koje su obezbedile pristup vakcini ukoliko se pokaže da je efikasna.
U međuvremenu, Nacionalno veće za istraživanje kanadske vlade potpisalo je s kineskom kompanijom CanSino Biologics sporazum za proizvodnju svoje vakcine za klinička ispitivanja u Kanadi.
Ian Goldin, profesor globalizacije i bivši potpredsednik Svetske banke, takođe je upozorio da će doći do posledica ako zemlje pokušaju distribuciju vakcine da pretvore u nacionalno preduzeće.
- Neka konkurencija je zdrava. Ne želite da stavite sav ulog na vakcinu jer možda neće uspeti. Ali ne bi trebalo da države sa najdubljim džepovima budu u stanju da zaštite svoje građane, a u siromašnim zemljama ljudi da umiru - rekao je on.
Goldin je rekao da cće neuspeh u vakcinisanju globalnog stanovništva protiv Covid-19 imati dugoročne ekonomske posledice.
- Sve dok postoje delovi sveta koji pate zbog koronavirusa, globalna ekonomija se ne može oporaviti - objasnio je on. - Sve dok je negde prisutan, virus može mutirati, može se kretati, a delovi svetske ekonomije će biti devastirani -
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Dobro nek mi onda neko objasni,leti se siri podjednako kao i zimi,pa ovo je neki toplo -hladno virus!
Podelite komentar
Kakadu
Sad krecu da nam ispiru mozak vezano za vakcinu. Neću da budem nikom zamorče
Podelite komentar
Gulditohcljnknlj
Ukoliko postoje delovi sveta sa korona virusom😄😄koja formulacija. Jako me uznemirava ovaj nacin na koji nas rade ali se bojim da ce sistemski tj zakonski toliko da nas pritegnu da nas niko nista nece pitati
Podelite komentar