Ovo su trenutno jedine "sigurne pare": Gde se u Evropi krije prilika za dobar biznis?
U prethodnih nekoliko meseci investitori su se ozbiljno zagrejali za Evropu
Evropske akcije u širem smislu možda nisu doživele toliko snažan oporavak kao američka tržišta, ali investitori kažu da postoje neke karakteristike koje šalju poruku oporavka.
Evropsko tržište akcija je poraslo za gotovo 32% od ogromnog pada sredinom marta, ali je i dalje indeks nizak (oko 12%) u odnosu na prošlu godinu. Poređenja radi, S&P 500 porastao je za 42% od sredine marta i sada je niži za nešto više od 2% u odnosu na prošlu godinu.
Ipak, Tom Stevenson, direktor ulaganja za Fideliti personal investing, rekao je da su se u proteklih nekoliko meseci investitori zagrejali za Evropu, jer je "izgleda uspešno upravljala krizom Covid-19 sa kombinacijom dobro sprovedenih zaključavanja i podrške od strane vlada i centrlanih banaka".
- Nemačka i centralna Evropa su u poziciji da se oporave brže od ostatka zapadne Evrope - izjavila je Athanasija Kokinogeni, viša analitičarka za zapadnu Evropu u marketinškoj obaveštajnoj i konsultantskoj kompaniji DuckerFrontier. To je zbog toga što ova tržišta imaju manju izloženost turizmu i veće oslanjanje na proizvodnju.
- Širom Zapadne Evrope, informaciona tehnologija, prehrambeni proizvodi, FMCG (brza roba široke potrošnje), finansije i osiguranje, farmaceutski proizvodi i lekovi imaju dobre izglede za ulaganje u periodu 2020-2021, dok će rudarstvo, trajni materijal, transportna oprema, građevinarstvo i ugostiteljstvo trpeti sve do kraja 2021. godine - rekla je.
Jedan očigledan trend koji je ubrzala pandemija jeste šire prihvatanje tehnologije u svakodnevni život. Sjedinjene Države i Azija su obično investitori koji idu na tržište tehnoloških zaliha, ali Evropa takođe nudi mogućnosti u ovom sektoru, izjavio je direktor za evropska ulaganja Marcus Moris Eiton.
Tehnologija predstavlja najveću sektorsku izloženost i u evropskim fondovima Allianz GI-a.
Mnoge kompanije u njegovim fondovima nedavno su saopštile da je jedna oblast u koju nastavljaju i povećavaju ulaganja tehnologija i digitalizacija, "kako bi digitalna infrastruktura njihovih kompanija bila prilagođena savremenom svetu."
Na kontinentu je mnog takvih softverskih kompanija koje mogu biti globalni lideri, i dobra prilika za ulaganje.
Martin Tod, menadžer u Federated Hermesu, tvrdi je da bi pandemija takođe ubrzala trend ka održivom investiranju. To podrazumeva ulaganja u sektor za zažtitu životne sredine, sa fokusom na to kako su se kompanije ponašale u pandemiji, u pogledu tretmana svog osoblja i kupaca.
Postoje mnoge kompanije koje izlaze sa svojim "zelenim pričama", smanjujući troškove grejanja i zagađenja.
Treba gledati u tom smislu kompanije koje imaju koristi od Zelenog ugovora EU. Veliki posao može da bude i sa nekom od kompanija koja radi na izolaciji i uopšte smanjenju potrošnje energije jer sve više ljudi ostaje kod kuće.
Zašto bi neko ulagao u Evropi
Ako je verovati ulglednim investitorima, tvrde da trenutno "nigde nije izbor održivih preduzeća bolji nego u Evropi".
Dalje, tu je i različit geografski položaj tokova prihoda koji kompanije iz regiona nude. Dve trećine prodaje američkih kompanija vrši se u Sjedinjenim Američkim Državama, ali samo trećina prometa evropskih kompanija dolazi sa domaćeg tržišta, objašnjava Stivenson, dodajući da je korišćenje ove strategije "važno u nesigurnom svetu".
Iako evropske akcije nisu jeftine posle blagog oporavka, Stevenson kaže da su procene „razumne“, da su u skladu sa japanskim akcijama, ali „bolje vrednost od onih u Sjedinjenim Državama.“
Kako su naveli, poruka za druge investitore je da ne beže samo u zlato, nego da pogledaju koje to kompanije u Evropi i oblasti mogu biti dobro ulganje u ovom periodu.
Video: Najveći ekonomski izazovi u narednih 10 godina
(Telegraf Biznis)
Video: Jevremović: Ove godine na raspolaganju imamo 9.300 sadnica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bhm
Pa sta sad,svetu preti najveca kriza ikada na jesen ili ekonomski bum???Bilo je pitanje Americke katastrofe u ekonomiji kao i Evrope a sad Evropi ide odlicno ali ne toliko koliko Americi?Ja bih voleo da je to tako samo nisam bas siguran...
Podelite komentar