"Besmislena korona taksa zubara u Beogradu": Da li stomatolozi smeju da nam naplaćuju 1.700 RSD?
Posle poskupljenja određenih usluga u Srbiji, na osnovu, kako su naveli oni koji ih pružaju, "uvećanih troškova" za poslovanje, proveravamo da li na to imaju pravo.
Podsetimo, poskupele su frizerske i kozmetičarske usluge za oko 10 odsto, a sada su i zubari počeli da naplaćuju tzv, korona taksu, odnosno, u obaveštenjima svojim pacijentima, naveli su i koliko više moraju da plate stomatološke usluge zbog novonastale situacije.
Tako su pojedine stomatološke oridinacije u Beogradu, među ostalim stavkama navele i tu da će vam "dodatna mikrobiološka zaštita biti naplaćena u iznosu od 1.700 dinara nakon svake posete.
Da li to mogu da urade?
- Svaki namet takve vrste koji ide na štetu potrošača besmisleno je više i komentarisati. Pitanje je šta se dobija na osnovu te cene? Da li je i usluga u skladu sa cenom? Zašto baš 1.700 dinara? - kaže za Telegraf Biznis Marko Dragić, pravni savetnik u Nacionalnoj organizaciji potrošača (NOPS)
Prema njegovim rečima, mere vlade bile su potpuno jasne, a to je da svaki poslodavac mora da vodi računa o bezbednosti na radu i da primenjuje propisane mere kako bi se obezbedila maksimalna zaštita kako onih koji pružaju usluge, tako i korisnike tih usluga.
- Nema osnova da se naplaćuje takva taksa, niti to preporčuje Vlada, niti je usvojeno merama. Stomatolozi su svojevoljno podigli tu cenu te usluge - navodi Dragić.
Međutim, kod nas još nije definisana kazna za ovakvu praksu.
- Ako bi se vodili ovim primerom, svaki trgovac ili prozvođač bi morao da podigne cenu svoje usluge, jer mora da kupi veću količinu dezifekcionih sredstava? Naravno da to nije moguće - naveo je on.
Dodatni problem je što su naše inspekcije u ovom okolnostima "zatrpane" poslom, i što nemaju kapacita da sve kontrolišu.
Podsetimo, još pre nekoliko meseci predstavnici Kriznog štaba su naveli da ćemo morati svi da nađemo način da se zajedno borimo sa korona virusom i njegovim efektima. U tom smislu, epidemiolog Predrag Kon je naveo da svaki poslodavac mora da obezbedi svoje radnike i svoje radno mesto ili u suprotnom, da se jednostavno zatvori.
- Zaštita zaposlenih je svakako u nadležnosti poslodavca. Ako poslodavac nije u stanju to da obezbedi, onda ima i on problem i svi mi zajedno. Posebno ti radnici. On mora da iznađe rešenje ili da prekine sa radom.. . Mislim da je to logično - istako je tada Kon.
Video: Premijerka Srbije o testiranju u privatnim laboratorijama
(V.B.)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoran
Omogućite nam da kao nekad idemo kod zubara u domove zdravlja pa oni neće tako da rade.Sede i zaradjuju na dve stolice i malo im je.Sram ih bilo.
Podelite komentar
Ceca
Sramota. Otkazati preglede kod takvih pojedinaca i to za uvek.
Podelite komentar
Mao
A dotan je i problem sto su nase inspekcije previse korumpirane
Podelite komentar