Oldskul milijarderi znaju gde ima para, a to nisu ni tehnologija ni farmacija
Tehnološke i farmaceutske kompanije su "blago" danas, što se pokazalo kao tačno i u doba najveće zdravstveno-ekonomske krize koju svet pamti. Ipak, nisu jedine koje donose novac.
Tri svetska milijardera, orijentisana na ulaganje u rudnike, uspela su da kolektivno postanu bogatiji za 2,8 milijardi USD ove godine, samo zbog zlata.
Cena žutog metala je nedavno naprasno skočila na skoro 2.000 dolara po unci, a prema nekim predviđanjima, ta cifra bi mogla da se popne sve do 3.500 USD u narednom periodu. U svakom slučaju, "old-school" investitori su pokazali da još ima mnogo razloga za verovanje u zlato.
Oni su Aleksander Nesis, Muhamed Al Amoudi i Sulejman Kerimov, a među najbogatijim ljudima sveta, imaju najveći pristup zlatu.
Zahvaljujući pandemiji korona virusa koja uništava ekonomije, a centralne banke i vlade pojačavaju stimulativne mere, zlato je ponovo na tronu. Investitori koji "lete" ka plemenitom metalu gurnuli su njegovu cenu na rekordno visok nivo.
Kerimov, čija porodica kontroliše oko 77% kompanije "Polyus PJSC", najvećeg ruskog rudnika zlata, sada vredi 6,6 milijardi USD, a samo ove godine je tom bogatstvu pridodato 1,6 milijardi USD, pošto su se akcije njegove kompanije skoro udvostručile.
Bogatstvo Nesisa, čija "ICT Group" ima 27% udela u "Polymetal International Plc", poraslo je na 3,7 milijardi dolara, dok se kompanija "MIDROC Gold Mine Plc" popela na 9,2 milijarde dolara.
Video: Zlatni sat vredan čitavo bogatstvo koji je bio u vlasništvu ludog kralja
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.