Da li moćni DFC parira investicijama Kine, mi koliko je to razvojna šansa za Srbiju?
![Ulaganje, investicije, biznis, berza Ulaganje, investicije, biznis, berza](https://xdn.tf.rs/2019/12/30/shutterstock694253248-460x0.jpg)
Odluka da se kancelarija Američke razvojne finansijske korporacije (DFC) locira u Beogradu pokazuje odlučnost SAD da pojača ekonomske i političke veze sa regionom, stvori mogućnosti za američke kompanije i konkretnije se suprotstavi sve većem uticaju Kine u regionu, navodi se u novom broju Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
Kako je ocenjeno, naš region dolaskom DFC-a prerasta i u ekonomski poligon za praktično dokazivanje globalnog uticaja najvećih što je stanje koje smo potajno priželjkivali.
Konstatuje se i da američko finansiranje nije u toj meri efikasno kao kinesko i da ne može Kinezima parirati globalno ni po finansijskom kapacitetu, ali mu prema tvrdnjama menadžmenta DFC-a, konkuriše većim standardima i boljim krajnjim rezultatom.
- Pristup Trampove administracije u nastojanju da olakša i podstakne američke i druge privatne kompanije da ulažu u region putem zajmova, bilateralnih dijaloga i tehničke pomoći nesumnjivo je najbolje sredstvo kojim raspolaže da odgovori na kineski uticaj - navodi se u analizi MAT i dodaje da to mora brzo i efikasno da se sprovede.
- Za razliku od Kine, američka vlada ne može da usmeri državne kompanije da investiraju u inostranstvu ili da zahteva od banaka da odobravaju pozajmice kompanijama na određenim tržištima. Pri tome, ovaj pristup ima i druga ograničenja. DFC-ovi projekti moraju proći finansijske, ekološke i socijalne analize uticaja kako bi se osiguralo da ispunjavaju međunarodno priznate standarde - navodi MAT.
Primećuje se da u regionu zapadnog Balkana mnogi potencijalni primaoci zajma ne ispunjavaju uslove zbog nedostatka kreditne sposobnosti, i dodaje da će zbog strožih socijalnih i ekoloških standarda, kreditiranje DFC-a neizbežno biti sporije.
DFC neizostavno otvara realne mogućnosti zemljama, jer je napokon opipljiva alternativa kineskom centralizovanom ekonomskom modelu. Ali, da bi maksimizirali svoj uticaj, SAD moraju podstaći, s jedne strane, zemlje da se otvore za privatne investicije, a s druge i same privatne investitore da ozbiljno ulažu u njih, navodi se u tekstu objavljenom u MAT.
Dodaje se da balansiranje za Srbiju ostaje ključ za uspeh, dok se opasnosti i problemi mogu izbeći i odgovornim i kredibilnim odnosom nadležnih prema pojedinačnim investitorima, što nam je falilo posle 2000. godine.
Video: Dobra vest iz Amerike: Otvoreni pregovori da DFC otvori kancekariju u Beogradu
(Telegraf Biznis)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
PECA
Sve ti je to isto. Daju ti pare na zajam, a ti vraćaš uz visoku kamatu.
Podelite komentar
Planeta
Ne moze parirati nikako. Smešno je i porediti. Tržiste Kine i ono sto je omogućeno Srbiji kao jedinoj zemlji u evropi da ima pristup Evroazijskom tržistu i slobodnu zonu trgovine sa Kinom je jednostavno finansijski svemir ka kome naginje svaka zemlja u evropi (Sastanak na Bledu u Sloveniji je tim povodom napravljen) ali im to nije omogućeno. Pare koje se pominju od strane DFC su za dečiji džeparac u odnosu na ulaganja Kine do sada i ona koja tek slede. Ono što Kina trenutno radi a to je ulaganje u infrastrukturu i fabrike je nešto sto neće nijedna druga zemlja uraditi u Srbiji a sve se radi bez kredita i zaduzivanja Srbije. Iako je teško poverovati, budite sigurni da nikakvog duga nema. Srbija postaje regionalni stub ekonomske snage Istoka i bez imalo preterivanja bice najača ekonomska sila u široj regiji što i pokazuju sve analize. Zapad je svestan da preko Srbije može poslovati sa Kinom bez dosadašnjih kvota i interesovanje je ogromno ali je problem političke prirode jer zapadni globalni planovi za Srbiju nisu njen razvoj vec stvaranje albanske močvare za trgovinu narkoticima, robljem i oružjem. Kod nas je još uvek primarna borba za opstanak zbog čega je i brži ekonomski razvoj na čekanju.
Podelite komentar