Napravili šemu za prisilan rad, pukla svetska bruka: Da li gledate etikete vaše odeće?
Posle Amerike, reaguju i druge zemlje, cena pamuka odmah pala
Švedski modni gigant H&M prekinuo je saradnju sa proizvođačem pamuka Huafu Fashion. Navodno, posao je prekunut zbog optužbi za prisilan rad koji uključuje etničke i verske manjine iz kineske provincije Sinđijang.
Modni prodavac je precizirao da ne radi ni sa jednom fabrikom konfekcije u tom regionu i da više neće dostavljati pamuk iz Sinđijanga, koji je najveće kinesko područje za uzgajanje pamuka. Izveštaj centra Australijskog instituta za stratešku politiku (ASPI), ukazao je na H&M kao jednog od korisnika programa gde je zabeležen prisilan rad u fabrici u Anhuiu.
Međutim, H&M je u izjavi rekao da nikada nije imao veze sa fabrikom u Anhuiju, niti Huafuovim operacijama u Sinđangu. H&M je priznao da ima "indirektnu poslovnu vezu sa jednim pogonom" u mestu Shangiu u provinciji Zhejiang, koje pripada kompaniji Huafu Fashion. - Iako u tom pogonu nema indikacija za prisilni rad, odlučili smo da, dok ne dobijemo više informacija oko navoda o prisilnom radu, u narednom narednom periodu ukinemo svoj indirektni poslovni odnos sa Huafu Fashio, bez obzira na jedinicu i provinciju - rekli su.
Kompanija je takođe navela da je sprovela istragu u svim fabrikama odeće sa kojima rade u Kini, s ciljem da se osigura da one ne zapošljavaju radnike ... "na način kao što se izveštava, da postoje šeme zapošljavanja gde je beležen prisilan rad".
Oglasili su se i predstavnici vlasti u Kini, koji navode da je kritika koja se odnosi na njih politički motivisana i zasnovana na lažima o tome šta se dešava u ogromnim objektima koje je izgradila.
Kina je potez nazvala "maltretiranjem", a optužbe za prisilni rad odbacila kao "potpunu izmišljotinu".
Kina proizvodi oko jedne petine svetskog pamuka, uglavnom u Sinđijangu. Takođe je najveći svetski uvoznik vlakana, koje uvozi i iz SAD. Cena fjučersa za pamuk na robnoj berzi u Džengdžou posle toga pala je 4,5 posto, na 12.365 juana (1.804,90 dolara) po toni.
Video: Da možete da birate koliku biste sebi platu dali?!
(Telegraf Biznis)
Video: Mile Jelić Business development manager Comtrade-a
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
A uuu, kako se zapadni prevaranti udružuju protiv Kine i Rusije.
Podelite komentar
H&J
Ni ja njihov bofl više neću da kupujem.
Podelite komentar
FANTOM
I opet će da izgube kao SAD što su uveli Kini carinsku zabranu. Opet ujdurma i smrad koji dolazi Atlantikom i zagađuje one kojima taj smrad miriše.
Podelite komentar