Gde su u Srbiji najveće, a gde najmanje plate? Negde prednjči novčanik, ali izvoz nije jača strana

U Beogradu su najveće zarade u Srbiji i prosečna iznosi 124 odsto republičkog proseka, pokazuje analiza o regionalnoj ekonomskoj asimetričnosti iz publikacije Trendovi drugi kvartal 2020. Republičkog zavoda za statistiku.
Glavni grad ima i najveću stopu zaposlenosti, za 7 odsto iznad proseka Srbije, ali ne prednjači u odnosu na ostale delove Srbije kada je reč o izvozu. U publikaciji se ocenjuje da je neujednačen ekonomski rast u Srbiji poslednjih decenija doprineo produbljivanju već postojećih teritorijalnih nejednakosti.
Kada je o zaradama reč, nivo razvijenosti regiona, meren prosečnim neto platama, kreće se u razmeri 1,5 :1, pri čemu su najviše zarade zabeležene u Beogradu, a najniže u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.
Tako je prosečna neto plata u prvih šest meseci ove godine u Beogradskom regionu iznosila 73.277 dinara, 124 odsto republičkog proseka koji je iznosio 59.222 dinara.
Prosek u Vojvodini je bio 95 odsto republičkog proseka i iznosio je 56.285 dinara. Zaposleni u regionima Južne i Istočne Srbije, kao i Šumadije i Zapadne Srbije, primali su oko 87 odsto republičkog proseka.
Stopa nezaposlenosti u Beogradu, u prvoj polovini ove godine, bila je najniža i iznosila je 6,6 odsto ili 22 odsto ispod republičkog proseka. Istovremeno, u regionima Južne i Istočne Srbije, stopa nezaposlenosti je iznosila 11 odsto, za 29 odsto iznad proseka Srbije, koji je iznosi 8,5 odsto.
Beograd prednjači i mereno stopom zaposlenosti, koja u glavnom gradu iznosi 51,7 odsto, što je za sedam odsto iznad proseka Srbije. U regionu Južne i Istočne Srbije zabeležena je najniža stopa - 45,2 odsto ili 6,9 odsto ispod republičkog proseka.
Za razliku od drugih pokazatelja, Beograd nema primat u ukupnom izvozu Srbije, gde učestvuje sa 26 odsto, što se objašnjava time da u beogradskoj ekonomiji preovladavaju uslužne delatnosti, koje se većinom plasiraju na domaćem, a ne na međunarodnom tržištu.
U izvozu prednjači Vojvodina sa učešćem od 35,9 odsto, zatim slede Šumadija i Zapadna Srbija (21,4 odsto) i Južna i Istočna Srbija, sa 17 odsto.
Video: Sastanak državnog vrha Srbije i delegacije SAD
(Telegraf Biznis
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mare
Plate su nam jako mizerne u celoj zemlji i sta god covek da upise i zavrsi tesko da dobije posao u struci.Ovde nema leba...
Podelite komentar
Sta?
60.000 ?? Ja radim za 35.000. I vecina koje znam radi za slican novac. Tih 60.000 postoji, kao i korona sto postoji. Ocigledno znam pogresne ljude. Niko nema te pare i niko nema koronu. U mom svetu.
Podelite komentar
Mića
Mnoga Ministarstva Vlade Srbije treba izmestiti iz gl.grada.Min.Poljoprivrede u Novi Sad.Ministarstvo Vojske u Niš,itd.itd.Smanjiti birokratiju ukupno pa i u BG ,tj.raspodeliti po celu Srbiju.
Podelite komentar