Da li će vas u sarajevskoj pekari uslužiti ako naručite "burek sa sirom"?
U Bosni i Hercegovini burek je isključivo sa mesom, dok su ostalo pite. U Srbiji, s druge strane, postoje pekare koje nude i burek sa šunkom i kačkavaljem, pa čak i slatke varijante, na primer, sa eurokremom
Burek (börek) je jelo koje vuče poreklo sa tri strane: iz Turske, Grčke i Jermenije. Kad neki specijalitet potiče sa više područja, a onda se dodatno ustali u novim zemljama, jasno je da često izgubi "identitet".
Prema nekim izvorima, on je čak sinonim za slatku pitu, a reč börek u prevodu s turskog jezika znači "slojevito jelo od testa" i zanimljivo je da se tamo neretko pravi böreği - "vodeni burek", sa feta sirom.
Dakle, kao što možemo da zaključimo, postoje razne vrste ovog slasnog obroka, samo je pitanje gde se "zadesite". U Srbiji, kao i u Bosni i Hercegovini, burek se prodaje u pekarama i u buregdžinicama, i uglavnom se kombinuje sa jogurtom zato što je mastan i "težak" za varenje.
Ipak, kod naših komšija burek je isključivo testo sa mesom, dok je pita sa sirom - sirnica. Kod nas se, međutim, može naći i burek sa sirom, kao i pite s ovim mlečnim proizvodom, ali drugačijeg izgleda i oblika.
Osim toga, neke domaće pekare danas prave burek sa šunkom, pečenicom, kačkavaljem, eurokoremom, višnjama, ili čak prazan. Izbor je veliki, a kupci nemaju problem s tim.
- Jedne godine sam otišla na poslovno putovanje u Sarajevo, koje inače volim još od mladosti. Ipak, imala sam pomalo neprijatno iskustvo u jednoj pekari, ali ništa mnogo značajno. Zamolila sam radnicu za komad bureka sa sirom, a ona me je pitala: Hoćete li burek ili pitu sa sirom? - priča čitateljka Telegrafa iz Beograda.
- Rekla sam joj da hoću burek sa sirom, na šta je ona odgovorila da to ne postoji. Burek je samo s mesom, a pita je sa sirom. Nasmejala sam se i kazala joj da mi onda iseče komad pite - dodaje naša čitateljka, napominjući da se u nekim situacijama bez potrebe stvara tenzija oko bureka.
Malo smo istražili kako burek gde nastaje, a ovo je suština:
Srpski (okrugli) burek nastaje tako što se kore prave od testa i bacaju u vazduh, da bi se razvukle. Onda se ispune prženim mlevenim mesom ili sirom, a često ostanu i prazne. Kao što smo već pomenuli, ponekad se u bureku nađu i pečurke, nadev od jabuka ili višanja, kao i sastojci za picu. Recept za moderni okrugli burek je razvijen u Nišu, gde ga je 1498. predstavio čuveni turski pekar, Mehmed Oglu.
Bosanski (umotani) burek se odnosi samo na testo ispunjeno mesom. Tanke kore se napune, a onda umotaju. Isto jelo sa sirom je, kao što smo rekli, sirnica, ono sa zeljem je zeljanica, sa krompirom - krompiruša itd. Burek spremljen na ovaj način možete naći i kod nas, pod nazivom "sarajevska pita" ili "bosanska pita".
Video: Putin ganuo turskog kuvara, on će mu se odužiti neverovatnim poklonom
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ya
Ovi poturceni samo pametuju ...
Podelite komentar
Uli
Najbolji je burek sa reš prženom "adidaskom" ali ga oni nemaju, ne znam zbog čega.
Podelite komentar
Qwer
Zovite ga kako hoćete, samo dajte da ručkamo.
Podelite komentar