Znate li da 60 odsto domaćinstava u Srbiji nema radijator i da 300.000 kuća nema termo-izolaciju?

Energetska efikasnost je pojam koji često čujemo poslednjih godina. Međutim, domaćinstva su još praktično isključena iz ovog procesa.
U Srbiji trenutno ima oko 2,4 miliona domaćinstava, sa prosečno nešto manje od 3 člana. Prosečno domaćinstvo je u 2018. godini trošilo 12% ukupne lične potrošnje na električnu energiju i grejanje, 39,4 % domaćinstava je u 2018. godini imalo instalacije centralnog ili etažnog grejanja. A više od 60% domaćinstava nema radijatore.
Dalje, oko milion domaćinstava van gradskog područja troši u proseku 7,4% lične potrošnje na čvrsta goriva. Procenjena prosečna efikasnost individualnih uređaja za grejanje na čvrsta goriva na nešto malo preko 30%. Stambene zgrade u Srbiji obuhvataju oko 27 miliona m2 i 60% stambenog fonda i najmanje su energetski efikasne, dok oko 300.000 kuća nema termo-izolaciju i troši četiri-pet puta više energije nego kuće u EU.
Šta je rešenje?
Ceo svet se menja u pogledu energetske potrošnje. Promene podrazumevaju prelazak iz sistema neobnovljivih izvora energije u sistem obnovljivih izvora energije i uvođenje mera za uštedu energije i njeno efikasno korišćenje. Republika Srbija kao članica Energetske zajednice Evropske unije definisala je svoje strateške prioritete razvoja energetike i unapređenja energetske efikasnosti.
Projekat Reforma lokalnih javnih finansija u Srbiji II (RELOF2) je, u saradnji sa Programom „Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji“ (GIZ DKTI), razvio „Model finansijske podrške domaćinstvima u procesu energetske tranzicije” koji je namenjen lokalnim samoupravama koje žele da unaprede lokalne javne finansije, energetsku stabilnost, ekologiju i ostvare društvenu korist.
Model predstavlja jedinstven način sufinansiranja svih vrsta investicija u energetsku efikasnost domova, a u saradnji sa privrednim subjektima kao partnerima.
Grad/opština priprema svu potrebnu dokumentaciju za implementaciju modela, formira komisiju i putem javnog konkursa bira privredne subjekte koji će biti uključeni u implementaciju mehanizma podrške kao i građane koji će biti krajnji korisnici subvencija za unapređenje energetke efikasnosti svojih domova.

Građani realizuju svoje investicije sa odabranim privrednim subjektima i isplaćuju im iznos umanjen za bespovratna sredstva. Lokalna samouprava, na osnovu zahteva privrednog subjekta, vrši proveru realizovane investicije i uplaćuju privrednom subjektu predviđeni iznos subvencija za predmetnu investiciju.
Ovaj model omogućava lokalnim samoupravama da zajedno sa privredom i građanima smanje zagađenje i povećaju energetku efikasnost. Model omogućava i ostvarivanje zahteva domaćeg zakonodavstva i evropskih standarda po pitanju javnih finansija, potrošnje energije i zaštite životne sredine.
Preduslov da lokalne samouprave koriste ovaj model je da imaju usvojena planska dokumenta javnih politika u oblasti energetske efikasnosti i obezbeđena sredstva u budžetu.
Uloga jedinica lokalnih samouprava u ovoj oblasti je značajna s obzirom na nadležnosti koje se odnose na toplotnu energiju, energetsku efikasnost i korišćenje obnovljivih izvora energije.
Uključivanje domaćinstava u ovaj proces je nužno i korisno i ima višestruke efekte na sama domaćinstva u smislu smanjenja njihovih troškova, obezbeđenju energetske stabilnosti i nezavisnosti domaćinstva i zadovoljstvu zbog zaštite životne sredine i smanjenja uticaja na klimatske promene.
Video: Ako struja udari na novčanike, ovo su trikovi kako da to izbegnete
(Telegraf Biznis)
Video: Odlična vest za mlade: Svi koji žele kredit za stan imaće još jednu olakšicu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nista cudno
Pa kako, mi smo ekonomski tigar , sa prosecnom platom od 300 evra tesko da neko moze izdvojiti 1000 evra za izolacije i druge stvari.
Podelite komentar
pero
Svako normalan u ovoj drzavi ko zivi i radi od normalnog rada kapira da je ovo nebuloza svi oni sebi ne mogu prijustiti normalan zivot a ne fasadu i radijatore da imaju u kuci. Svako bi voleo da ima i fasad i radijatore u kuci ali sve to je ozbiljna investicija za vecinu gradjana.
Podelite komentar
Sale71
Od čega ljudi da to naprave,većina ne može da se prehrani ceo mesec!
Podelite komentar