10 stvari koje su poskupele u Srbiji: Kažu da nam treba 2,5 evra dnevno za hranu, koja je vaša cifra
Malo po malo, građani osećaju po svom novčaniku da izdvajaju sve više za troškove života. Od početka ove godine, ono što najviše kupujemo, najviše je i poskupelo, a tu se ubrajaju gorivo, komunalije, struja, hrana i pića.
U 2020. godini u poređenju sa 2019. godinom, potrošačke cene su u proseku povećane za 1,6 odsto. Tako, u januaru ove godine su poskupeli stanovanje, voda, električna energija, gas i druga goriva za 2,2 odsto, transport za 1,3 odsto, rekreacija i kultura za 0,9 procenata, usluge restorana i hotela za 0,2 odsto, a hrana i bezalkoholna pića i zdravstvo za po 0,1 odsto.
Pojeftinili su odeća i obuća za 1,7 procenata i komunikacija za 0,7 odsto, dok se cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale. Dok domaćinstva u Evropskoj uniji u proseku najveći deo kućnog budžeta, gotovo četvrtinu, izdvajaju za troškove stanovanja, u Srbiji su na prvom mestu hrana i bezalkoholna pića, s udelom od 34,2 odsto.
Osim cene struje, koja je prilična stavka, veći je i porez na imovinu. I Srbija, kao i druge zemlje plaća cenu pandemije, ali i posledica poput izmeštanja proizvodnje, skupljeg transporta koji će se sigurno odraziti na cene. Logistički centri su već prenapregnuti.
I dok se u zapadnoj Evropi troši manje od 10 odsto raspoloživog novca, mi i dalje stagniramo i beležimo najveće izdatke za namirnice i pića.
Hrana je poskupela, meso, voće i ostali prehrambeni proizvodi. Iz kućnog budžeta se više izdvaja i za komunalne troškove. a procene su da je dnevno, u celoj Srbiji, u proseku potrebno oko 2,5 evra po stanovniku samo za namirnice.
U Hrvatskoj je na primer, taj udeo pića i hrane 18,3 posto, a prosek EU u toj kategoriji, pokazuju podaci Eurostata, lani je bio 13 posto.
Domaćinstva u Srbiji dalje, troše na stanovanje 16,7 odsto, zatim na prevoz 9,3 odsto, pokazuje anketa Republičkog zavoda za statistiku o potrošnji stanovnoštva za 2019. godinu.
U anketi su učestvovala 6.354 domaćinstava a njome se, osim o potrošnji, prikupljaju i podaci o životnom standardu, odnosno uslovima stanovanja, snabdevenosti trajnim dobrima. Tako najviše domaćinstava živi u dvosobnim stanovima, 40,3 odsto, trosobnim 26,6 odsto, četvorosobnim 18,6 procenata i u jednosobnim 12,7 odsto.
Stanove u najvećem broju slučajeva, 55,96 odsto, greju na čvrsto gorivo, a centralno grejanje ima petina domaćinstava, odnosno 20,6 odsto.
Kada je reč o snabdevenosti trajnim dobrima, anketa pokazuje da je mobilni telefon imalo 90,8 odsto domaćinstava, personalni računar ili laptop 56,9 odsto, kola 51,9 odsto, klima uređaj 37,9 odsto a mašinu za pranje sudova 19,2 odsto.
Država prati cene
Prema analizama koje radi Privredna komora u Srbiji je niska stopa inflacije kada se meri u tekućim maloprodajnim cenama. Država prati 24 grupe namirnica i tu nema značajnih pomeranja.
- U zavisnosti od sezone cene idu gore -dole. Naša prednost kao društva je u tome što više od 80 posto prehrambenih proizvoda, koje imamo na policama trgovaca, su proizvodi srpskog porekla i to je ono što je naš kvalitet - rekli su ranije za naš portal.
Kako kažu, očekuje nas godina stabilizacije u kojoj nećemo imati rast cena u maloprodaji. Inače, kada se govori o prehrambenim proizvodima Srbija je veliki proizvođač i izvoznik.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto zarada u decembru prošle godine iznosila je 66.092 dinara. U prošloj godini je rast bruto zarada u odnosu na isti period 2019. iznosio 9,5 odsto nominalno, odnosno 7,8 realno, dok su istovremeno, neto zarade porasle za 9,4 procenta nominalno i za 7,7 odsto realno.
Nije bolje ni u Nemačkoj
Po prvi put od početka sprovođenja istraživanja 2007, prošle godine nominalne plate su pale, saopštio je Statistički zavod u Vizbadenu. Uključujući i vanredne isplate, bruto plate bile su u proseku za 0,6 odsto niže nego pre godinu dana.
Istovremeno su potrošačke cene porasle za 0,5 odsto, tako da je zaposlenima u „džepu“ ostalo realno za oko jedan odsto manje primanja nego 2019.
Koliko vi dnevno trošite na granu? Pišite nam u komentarima.
Video: 5 najskupljih namirnica koje prosečni domaćini teško mogu da priušte
(Telegraf Biznis)
Video: Skupština počela rad minutom ćutanja za stradale u NS i Dragana Markovića Palmu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Realno, dovoljno je 2,5 evra dnevno... Ali za puko prezivljavanje, a mnogo vise od toga sakupi jedan prosecan prosjak na ulici svaki dan. Samo ne znam dokle cemo mi vise prezivljavati i kad cemo poceti da zivimo? Voleo bih da mi na to pitanje odgovori jedan od onih koji redovno u medijima pominju prosecnu platu u Srbiji, a redovno izbegavaju razgovor o minimalcu.
Podelite komentar
Mm
Pratiti evropske cene, znači i imati evropske plate.Ubuduće treba u srbiji, podizati plate svakog meseca, dok ne dostignemo evropski prosek.
Podelite komentar
Cale
Pa nismo mi valjda postali Kambodza pa nam je dovoljno 2.5e da jedemo za ceo dan. Postali smo najjeftinija radna snaga u evropi.
Podelite komentar