Škola svima održala lekciju iz biznisa i štednje: "Sunce sija pa sija, zašto da to ne unovčimo?"
Pošto nisu uspevali da zaposlenima isplate veće zarade, rešili su da postave solarne panele
Solarni paneli su sve popularniji u poslednje vreme, ali ne samo s ekonomskog aspekta, već su i deo raznoraznih projekata zelene, održive energije, kako u SAD, tako i u EU i ostatku sveta.
Na tržištu postoje i paneli koji generišu energiju kada nema sunca, a na internetu možete pronaći "brdo" tekstova i klipova o cenama, uštedi energije, i tome slično.
Ovih dana pažnju javnosti u SAD privukla je jedna škola iz Arkansasa (školski okrug Bejtsvil), koja je zahvaljujući upotrebi solarnih panela, uspela da svom osoblju obezbedi bolje plate.
Nakon instalacije, svakom nastavniku/učitelju sleduje do 15.000 dolara više, na godišnjem planu. Bejtsvil je, naime, postavio ukupno 1.500 solarnih panela u poslednje dve godine, a razlog za to nije svest prema okolini, koliko nezadovoljstvo osoblja.
Škola nije uspevala da zaposlenima isplati veće zarade, ili bolje rečeno - "optimalne", tako da se dobar broj njih odlučio da napusti posao. Pre prelaska na solarnu energiju, škola je bila poznata po tome što isplaćuje najgore zarade u državi, tj. oko 45.000 dolara za 12 meseci.
- Zbog takvih uslova nismo mogli da zadržimo ljude - rekao je nadzornik Majkl Hester za CBS News. Primer za to je učiteljica Džin Repke koja je morala da prihvati drugi posao, kako bi nekako "sastavila kraj s krajem". Ona je navela da je "lepo što je školskom okrugu stalo do nastavnika i učitelja".
"The sun is going to shine anyway. Why not cash in on that?" Love that Batesville, Arkansas invests in their #teachers, #students, #environment and the #future! Go, Pioneers!@BatesvilleA #Batesville #Arkansas @AsaHutchinson #Solar @EntergyArk https://t.co/bZaZv0wdKF— Greg Wolf (@gregwolf1) March 16, 2021
Postavljanjem solarnih panela, škola iz Arkansasa je uspela da uštedi značajnu svotu novca, a takođe je zaradila i prodajom električne energije - nazad u lokalnu električnu mrežu. Zbog toga su dve godine zaredom uspevali da kolegama isplate bonuse. Sada važe za školu sa jednim od najboljih primanja u zemlji.
- Škola u Bejtsvilu je ovo prva uradila. Smanjili su čekove koje pišu komunalnim službama, a povećali čekove učiteljima - izjavio je regionalni direktor lokalne energetske firme "Entegrity", Rik Vans.
Video: Kako da budete produktivnji na poslu: Robot Buddy zna sve odgovore
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.