Evropa se prilagodila koroni: Uprkos blokadama, poslovna aktivnost mnogo bolja nego 2020.
Poslovna aktivnost u evrozoni vratila se na staze rasta prošlog meseca, vođena rekordnom ekspanzijom u proizvodnom sektoru, ali je i industrija usluga pokazala da se snalazi bolje nego što se očekivalo u uslovima novih korona blokada, navodi se u novom istraživanju "IHS Markita".
Markitov indeks menadžera nabavke (PMI) za uslužni sektor porastao je u martu na 49,6 poena sa 45,7 bodova iz februara, što je znatno više od ranije fleš procene od 48,8 poena i minimalno ispod graniče vrednosti od 50 poena koja razdvaja rast od pada.
Kompozitni PMI indeks, koji obuhvata i proizvodnju i usluge i koji se smatra dobrim pokazateljem ekonomskog zdravlja, porastao je na 53,2 poena u martu sa nivoa od 48,8 poena iz prethodnog meseca, i takođe je bolji od preliminarne procene od 52,5 bodova.
- Ekonomija je podnela nedavne blokade daleko bolje nego što su mnogi očekivali, zahvaljujući ponovnom rastu proizvodnje, što znači da mere fizičke distance i ograničenja mobilnosti imaju mnogo manji uticaj na preduzeća iz uslužnog sektora nego u isto vreme 2020. - kaže Kris Viliajmson, glavni ekonomista u "IHS Markit".
Poremećaji u lancima snabdevanja doveli su do velikog skoka troškova inputa kod uslužnih firmi, koje su prvi put podigle svoje cene u poslednjih nešto više od godinu dana. Indeks cena industrijskih proizvoda porastao je sa 48,1 poena na 50,5 bodova.
Ipak, ubrzanje inflacije u evrozoni se verovatno neće održati, a lagani oporavak od recesije izazvane pandemijom će držati rast potrošačkih cena ispod ciljanog nivoa Evropske centralne banke još godinama, pokazuje Rojtersovo istraživanje iz marta.
I pored sporog sprovođenja vakcinacije i rasta broja korona slučajeva, optimizam privrednika u evrozoni - u pogledu očekivanja u godini pred nama - popravio se. Kompozitni indeks buduće proizvodnje porastao je sa februarskih 67 bodova na 67,9 poena u martu, na najviši nivo od februara 2018. godine.
Video: Brod blokirao Suetski kanal: Ugrožena svetska ekonomija
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.