G7 ima plan za nova milijarderska ulaganja: Ovo su im trenutno 4 najveće "pretnje"
Članice grupe G7 trebalo bi da izdvoje 10.000 milijardi dolara, kako bi podstakle oporavak nakon pandemije kovid-19. Kako se navodi, oporavak je baziran na ulaganjima, a u fokusu su prvenstveno vakcinacija i energetska tranzicija.
G7 je osnovan 1975. godine kao forum najbogatijih država Zapada, na kojem se raspravljalo o problemima kao što je naftni embargo Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEK). Sada su glavne pretnje, kako ih vide u G7 - Kina, Rusija, klimatske promene i aktuelna pandemija.
Domaćin samita biće britanski premijer Boris Džonson, jer ta zemlja trenutno predvodi G7, a očekuje se i da će u Kornvol doputovati i američki predsednik Džo Bajden.
Džonson je, inače, uoči samita zatražio istraživanje o prioritetima grupe, čiji je autor Nikolas Stern konstatovao da je G7, kao forum, presudna prilika da najmoćnije privrede Zapada preokrenu globalnu ekonomiju.
Ono što Stern navodi u izveštaju kao "ekonomsku, poslovnu i komercijalnu prilika našeg doba" - jeste prelazak na klimatski otporan svet, bez štetnih emisija.
Zemlje G7 bi, smatra Stern, trebalo da u ovoj deceniji, ali i posle nje, postave zajednički cilj i povećaju godišnja ulaganja za dva posto BDP-a, u poređenju sa nivoom pre pandemije.
Video: Evo ko su najbogatije žene na svetu
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.