Šta planira Bajontek sa zarađenim milijardama? Za dve godine novi centar, i to u Aziji
U prvom kvartalu prošle godine Bajontek je još beležio gubitak od pedesetak miliona evra, ali svi troškovi istraživanja i ulaganja su se "debelo" isplatili.
Kompanija trenutno radi na povećanju proizvodnje. Bajontek iz Majnca je povećao svoj promet u prvom kvartalu 2021. u odnosu na isti preiod 2020. godine - za više od 70 puta, na oko 2 milijarde evra. I zarada se utrostručila - na oko 1,1 milijardu evra.
U prvom redu je to zasluga cepiva: "Izuzetno sa srećan zbog jedinstvenosti našeg tima i saradnje s našim partnerom Fajzerom. Do danas smo isporučili više od 450 miliona doza u 91 zemlju sveta", izjavio je ovog ponedeljka jedan od osnivača Bajonteka, Ugur Šahin, a piše DW.
Bajontek je spreman da preuzme ulogu globalnog koncerna koji će imati posla i nakon pandemije. Specijalnost će im i dalje biti cepiva protiv zaraznih bolesti - genetski modifikovanim preparatima kojima se proriče velika uloga u medicini, sve do borbe protiv raka.
Planovi i za period nakon korone
Kad je reč o cepivu, Bajontek namerava sedište za jugoistočnu Aziju u Singapuru, gde je planiran pogon u kojem će moći da se proizvede i do milijardu doza cepiva godišnje. U Bajonteku ne žele konkretno da govore o visini ulaganja, ali u svakom slučaju se radi o "više stotina miliona američkih dolara".
Kako javljaju mediji, Singapur je spremno prihvatio i sam učestvuje u investiciji, a tamošnji pogon bi trebalo da počne s radom već 2023.
Bajontek je još prošle godine osnovao sedište i u američkoj saveznoj državi Masačusets, a dogovorena je saradnja s kineskim farmaceutskim koncernom Fosun koji je takođe nedavno najavio gradnju novog proizvodnog pogona kapaciteta od oko milijardu doza cepiva godišnje. Bajontek-Fosunva protiv korone trebalo bi da dobije odobrenje u Kini ovog leta.
Ubrzo dovoljno vakcina za sve?
Najveći kupac Bajonteka je još uvek EU, koja je nedavno značajno povećala svoju narudžbinu. Kako izgleda, u EU će već u najskorije doba biti dovoljno doza cepiva, ali u siromašnijim zemljama je stanje mnogo lošije.
Nakon što je to već nekoliko puta bila tema i u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, nedavno je i američki predsednik Džo Bajden dopustio mogućnost suspenzije patenta na cepivo protiv korone kako bi ga mogli proizvoditi i u siromašnijim zemljama.
Ugur Šahin smatra da to ne bi mnogo pomoglo u suzbijanju pandemije, jer čak i kad bi se suspendovao patent, treba najmanje godinu dana da se napravi pogon koji bi bio u stanju da proizvodi takve složene preparate.
I drugi stručnjaci koji prate rad farmaceutskog sektora ne misle da će to biti nužno: ne samo Bajontek, nego i drugi proizvođači cepiva, već rade na proširenju kapaciteta i u veoma dogledno doba će biti dovoljno preparata za sve.
Video: Čadež: Obezbedili smo 10.000 vakcina i za privrednike iz regiona
(Telegraf Biznis)
Video: Skupština počela rad minutom ćutanja za stradale u NS i Dragana Markovića Palmu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aca
Da napravi novi virus verobatno to planira
Podelite komentar
Gaga
Uskoro ce vakcine umesto dorucka ,recice da je to zdravije nego da pojedes burek
Podelite komentar
Bole
Eto njima treba godinu dana da naprave fabriku, a nama treba sest meseci. Sacekajmo pa da vidimo.
Podelite komentar