Za mesec dana najviše nam je skočio alkohol i komunalije, a ovo su tek dve stavke gde su niže cene
Inflacija u Srbiji je porasla u julu 2021. na mesečnom nivou za 0,2 posto, dok u odnosu na isti mesec prošle godine beleži rast od 3,3 procenta, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
U poređenju sa decembrom 2020. godine, potrošačke cene su u julu bile veće u proseku za 3,7 odsto.
Na mesečnom nivou, u julu su najviše poskupeli alkoholna pića i duvan, za 2,2 procenta, zatim rekreacija i kultura za 2,1 posto, transport za 1,6 odsto, restorani i hoteli za 0,6 nameštaj, pokućstvo i tekuće održavanje stana za 0,3, te stan, voda, električna energija, gas i druga goriva i zdravstvo za po 0,1 procenat.
Pad cena je zabeležen kod hrane i bezalkoholnih pića za 0,9 odsto i odeće i obuće za 0,7 procenata.
Cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale.
Proizvođacke cene u poljoprivredi i ribarstvu vece za 30%
Proizvođačke cene u poljoprivredi i ribarstvu su u junu povećane za 30,2 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, najveći uticaj na rast cena zabeležen je u grupama: industrijsko bilje (53,4 odsto) i žita (35,7 odsto).
Proizvođačke cene u poljoprivredi i ribarstvu su u junu u proseku smanjene za 1,2 odsto u odnosu na maj 2021.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda u odnosu na prethodni mesec najveći uticaj na pad cena zabeležen je u grupama: povrće (-21,4 odsto i industrijsko bilje (-1,7 odsto).
Cene su u periodu januar - jun u odnosu na isti period 2020. godine, u proseku povećane za 12,7 odsto. Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, najveći uticaj na rast cena biio je u grupama: industrijsko bilje (38,5 odsto), žita (27,2 odsto) i voće
Video: Vlasnik restorana odlučio da pozlati svoja jela: Da li ste za jedan zlatni odrezak?!
(Telegraf Biznis)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Saki
Ko redovno ide u kupovinu, zna da je ovo obična laž.Cene prehrambenih artikala su otišle u nebo, a tek će, zbog suše.Zašto nam se plasiraju laži u vidu procenata?
Podelite komentar
Gbear
Zadnjih 10ak godina sam uglavnom u Kini I neprekidno se pitam kako je moguce da su italijanski, spanski..prehrambeni proizvodi jeftiniji nego kod nas?!? Kineski trgovci, naravno, imaju marze kao I svugde a transport bi trebalo da je, ipak, nesto skuplji do Kine nego do Beograda, jel'?
Podelite komentar
DARKO 100%
Kod nas je lopovluk naizrazeniji,on konstantno procentualno nadmasuje sve zivotne potrebe
Podelite komentar