EKSKLUZIVNO Drugo lice privrede: Šta je teže, biti ministarka ili baka dve princeze?
Privreda Srbije iznenadila je mnoge zemlje u Evropi svojim rezultatom. U teškoj godini, rast BDP merio se stopama koji je veći od nekih razvijenijih zemalja.
Ministarstvo privrede, u proteklih godinu dana, obezbedilo je posao za 9,5 hiljada novih radnika kroz 49 ugovora kojim su otvorene nove i proširene postojeće fabrike.
Ministarka Anđelka Atanasković u novogodišnjem intervjuu za Telegraf Biznis otkrila je da će biti još podsticaja za mlade i žene predzetnice, a njena želja je da se ojača domaća privreda, porodične firme kako bi deca ostajala u Srbiji.
Na tome će intezivno raditi u narednom periodu, a to nam je govorila u prelepom društvu. Prvi put, ministarka je pokazala ono što je najvrednije, a to su njene dve unuke.
I dok su kitile novogodišnju jelku, ministarka nam je obrazlagala ozbiljne cifre, a preslatke devojčice su pokušavale da nam stave do znanja da i u svetu finansija treba imati malo mašte, igre i sreće.
- Na kraju smo još jedne godine, kada sve sumiramo, kako biste je ocenili?
- Pandemija traje i obeležila je ceo svet, mislim da smo mi odlično završili ovu godinu, što se vidi i po BDP koji je 7 odsto. To je rezultat koji je među prvima u Evropi, što je impozantno. Data je velika suma novca, a vidimo da je to pomoglo našoj privredi da preživi i nastavi da radi.
- Navedite nam 5 stvari koje želite za privredu Srbije u 2022. godini?
- Prvo bih poželila da se završi pandemija. Da konačno živimo i radimo normalno. Privreda bi mnogo bolje radila, a posledično i sve ostale grane. Poželela bih više investicija u Srbiju. Da naši ljudi imaju posla, da imamo mogućnosti da pomognemo privredi, pre svega našoj domaćoj privredi, da ona ojača. Volela bih da pomognemo porodične firme, da deca ostaju u Srbiji.
U prošloj godini sam odvojila deo novca za žene preduzetnice i mlade, i pokazalo se da je ceo program potrošen. Volela bih da se još više žena priključi. Tu smo da im pomognemo u svakom slučaju.
- Šta vam je na mestu ministarke tokom ove godine bilo najteže, a šta najlakše?
- Za mene ne postoji teži i lakši posao, jer svakom pristupam sa puno pažnje.
Ova godina bila je izazovna za sve, zbog epidemiološke situacije i promena koje su usledile zbog toga. Dolazak na čelo privrede, donošenje najboljih odluka u interesu gtrađana, nosi sa sobom veliku odgovornost i opreznost.
Poveren mi je izuzetno značajan resor, te ispuniti očekivanja predsednika Aleksandra Vučića i Vlade, bilo je možda najizazovnije. Kada sumiramo godinu, to su dobri rezulztati, te verujem da sam dobro odgovorila poverenom zadatku.
- Možete li našim čitaocima da otkrijete šta vam je na listi prioriteta za početak naredne godine?
- Svakako to su nove investicije, otvaranje fabrika, obezbeđivanja što bolje ekonomske situacije kroz zakonodavni okvir i podrška malim и srednjim preduzećima koja su motor privrede.
- Da li je privreda i dalje muški težak posao?
- Možda se mnogi neće saglasiti sa mnom, ali ja bih rekla “ženski” težak posao. U današnje vreme žena radi, razvija biznis, brine o porodici, ona je majka, ćerka, te u tom smislu ima i veću odgovornost.
Tokom obilaska firmi u 40 gradova Srbije, upoznala sam mnogo žena preduzetnica koje vode odlično porodični posao. Smatram da treba podržati žene da ih u tim poslovima bude što više.
Upravo zato na moju inicijativu u 2021. godini opredeljena su sredstva za žene preduzetnice. Program se pokazao odlično, imao je veliku zainteresovanost, te ćemo ga nastaviti i u 2022. godini.
- Rekli ste jednom da žena uspeva da napravi 25. sat u jednom danu - kada će privrednicama biti lakše?
- To je zaista zanimljivo pitanje. Naše žene su sposobne i dobro organizovane, zato i uspevaju da sve postognu i balansiraju između posla i privatnog života.
- Javna preduzeća i pronalazak partnera će se preliti i u sledeću godinu, šta očekujte u tom smislu?
- Veliki pomak smo napravili na tom polju.
Od 556 preduzeća, koliko ih je bilo u portfelju Agencije za privatizaciju 2014. godine, u oktobru ostalo je neprivatizovanih svega 68 preduzeća. Poslednji primer privatizacija Petrohemije je nešto na čemu se radilo jako dugo, i konačno smo proces doveli kraju.
Pronalaženjem strateškog investitora, koji će uložiti iznos od 150 miliona evra u dokapitalizaciju Petrohemije i izgraditi novo postrojenje za proizvodnju polipropilena kapaciteta od najmanje 140.000 tona godišnje, a najave su i da će kapacitet postrojenja biti dosta veći, Ministarstvo privrede je osiguralo sigurno poslovanje HIP Petrohemije u narednim godinama, kao i sigurna radna mesta i bolje uslove rada za zaposlene u Petrohemiji. D
Dobijanjem novog postrojenja, Petrohemija će imati priliku da poboljša svoje poslovne rezultate i potvrdi svoju poziciju kao jednog od najvećih izvoznika u Republici Srbiji. Sve to će doprineti unapređenju poslovne klime i dalji privredni razvoj kako lokalne zajednice, tako i cele Republike.
Sigurni smo da ćemo zajedničkim naporima Vlade Republike Srbije i kompanije NIS AD Novi Sad, zaokružiti još jednu uspešnu privatizaciju koja će doprineti daljem rastu bruto društvenog proizvoda i boljem pozicioniranju Republike Srbije u evropskim i svetskim privrednim tokovima.”
Ministarstvo privrede donelo je i Strategiju državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima koji su u vlasništvu Republike Srbije za period od 2021. do 2027. godine sa akcionim planom, po prvi put u Republici Srbiji doneta je kao jedinstveni akt koji pruža stratešku viziju i uputstva u vezi sa ciljevima vlasničkog upravljanja nad privrednim subjektima koji su u vlasništvu Republike Srbije.
Opšti cilj Strategije ogleda se u održivom i efikasnom upravljanju PSRS, što odražava posvećenost Vlade reformi PSRS, povećanju koristi od državnog vlasništva za građane, kao i ostvarivanju strateških i razvojnih ciljeva i zaštite opšteg interesa Srbije.
- Koji deo industrije će vući razvoj privrede - da li je to enegetika, IT, poljoprivreda, prehrambena inudstrija, šta vi mislite?
- Svi ovi delovi koje ste naveli izuzetno su značajne za privredu, ali i za građane generalno.
- Šta možete da obećate mladim privrednicima i preduzetnicima, da li će biti kao i do sada podsticajnih programa i kredita?
- I u sledećoj godini biće obezbeđena sredstva za mlade koji žele da otpočnu svoj biznis. Izuzetno je značajno da ih podržimo u prvim godinamma poslovanja te upravo zato smo formirali posebne programe za njih. Resor kojim rukovodim je tu da im pomogne i podrži kako bi se uspešno bavili biznisom.
Moj cilj je da nastavimo ovaj razvojni trend i uradimo što je više moguće za budućnost naše dece, kao i svih građana Srbije. Uverena sam da velikim radom i trudom, možemo postići velike rezultate, kao što je prethodna godina i pokazala.
Svim građanima Srbije, kao i našem narodu koji živi u regionu i širom sveta, želim zdravlje, uspeh i sreću u Novoj 2022. godini.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Narode, BEZI!
Ne, nemojte da deca ostaju u Srbiji. Zasluzuju ona mnogo bolje od ove raspale partokratije!
Podelite komentar
e
bravo samo mora malo na dijetu
Podelite komentar
J...
Bas jedna prava gospodja.radi svoj posao i ne eksponata se previše!
Podelite komentar