![Nikola Tesla dizajn kovanica Nikola Tesla dizajn kovanica](https://xdn.tf.rs/2022/02/04/nikola-tesla-670x447.jpg)
Hrvati obelodanili kako će izgledati Tesla na njihovim kovanicama: Da li će Srbija reagovati
Hrvati su odlučili da će lik Nikole Tesle definitivno biti na kovanicama evra, a danas se predstavlja i dizajn. Na svim kovanicama hrvatskog evra podloga će biti "šahovnica", mapa Hrvatske će biti na novčuću od dva evra, kuna na kovanici od jednog evra, Nikola Tesla na 50, 20 i 10 centi, a motiv glagoljice će biti na kovanicama od pet, dva i jednog centa.
Na današnjoj sednici Nacionalnog veća za evro predstavlja se odabrani dizajni nacionalne strane hrvatskih kovanica evra i centa. Sednicom presedava predsednik Vlade Andrej Plenković, a kasnije se očekuju izjave.
"Kada Hrvatska usvoji evro na kovanicama će biti dizajn motiva koji će predstavljati Hrvatsku", rekao je Plenković na početku sednice.
"Lik Nikole Tesle dobio je najviše glasova. Odabrani motivi su šahovnica, geografska karta, kuna, Nikola Tesla i pismo glagoljice", rekao je. Na dva evra biće geografska karta, na evro kuna, na 50, 20 centi Tesla, na manjim apoenima centa biće glagoljica.
![Hrvatska Evro kovanica Hrvatska Evro kovanica](https://xdn.tf.rs/2022/02/04/hrvatska-evro-kovanica-460x0.jpg)
Prvorangirane predloge prihvatilo je i Veće Unije, rekao je premijer i čestitao autorima Ivanu Šivaku, Stjepanu Pranjkoviću, Ivanu Domagoju Račiću i Maji Škripelj.
Na kovanici od dva evra biće ugraviran i Gundulićev stih "O lijepa, o draga, o slatka slobodo".
Najuspješniji dizajn za motiv „Glagoljica” - kovanice 5, 2 i 1 cent pic.twitter.com/kh1IYEzSXV— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) February 4, 2022
Frka Petešić prezentirao je izgled kovanica i pozdravio autora Ivana Šivaka koji je prisutan na sednici.
- Narodna banka Srbije je mišljenja da bi eventualno stavljanje lika Nikole Tesle na nacionalnu strane kovanice evra, ako Hrvatska postane članica Evrozone u narednom periodu, predstavljalo prisvajanje kulturnog i naučnog nasleđa srpskog naroda s obzirom na to da je nesporno da se slavni naučnik tokom svog života izjašnjavao kao Srbin po poreklu i rodu. S tim u vezi, sasvim je sigurno da bi bile preduzete odgovarajuće aktivnosti prema nadležnim institucijama EU kako bi se ukazalo na neprimerenost takvog predloga - rekli su ranije za Telegraf Biznis iz NBS.
Video: Ovo su osobe zbog kojih Nobelova nagrada više nije najveća počast
(Telegraf Biznis)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hahaa
Pa moraju da prisvoje Teslu kad od njihovih imaju samo Severinu.....hahahhhaaahahaaa.....
Podelite komentar
Subotica
Divno., Srbin na njihovoj metalnoj moneti.
Podelite komentar
Hmm
Hvala Hrvatima sto toliko vole i cene naseg Teslu. Ovog puta hvala od srca.
Podelite komentar