Ograničena cena goriva u Srbiji: Evo koliko sme da košta litar benzina i dizela
Vlada Srbije propisala je da maksimalna maloprodajna cena naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95 iznosi 179, odnosno 171 dinar po litru
Vlada Srbije usvojilia je Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata kako bi se sprečio veći poremećaj i očuvao životni standard stanovništva, s obzirom na to da je u prethodnom periodu zabeležen rast cena ovih derivata, a što je direktno uticalo na povećanje cena svih drugih roba i usluga, saopšteno je nakon sednice Vlade.
Vlada Srbije propisala je da maksimalna maloprodajna cena naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95 iznosi 179, odnosno 171 dinar po litru.
Prosečna maloprodajna cena benzina i dizela je na pumpama u Srbiji ovih dana veća za više od 30 dinara nego pre godinu dana, odnosno skuplji su za oko 22 odsto, dok je referentna nafta Brent u istom periodu poskupela za čak 54 odsto, kako je vise puta pisao Telegraf Biznis.
Litar benzina BMB 95 ovih dana košta oko 171 dinar, a evrodizela nešto više od 180 dinara. Obe vrste goriva su samo od početka ove godine skuplje za više od pet odsto, a stručnjaci smatraju da će se trend povećanja cena nastaviti. I autogas je za 32 dinara skuplji u odnosu na isti period pro[le godine i košta 93,64 dinara, ali je samo on zabeležio blagi pad cene od oko dva odsto u odnosu na januar.
Da bi napunili prosečan rezervoar od 50 litara benzina, građani Srbije ovih dana moraju da izdvoje oko 1.500 dinara više nego u istom periodu prošle godine. Oni koji voze automobile na benzin moraju da plate 73 evra, odnosno oko 8.500 dinara, a oni koji voze "dizelaše" oko 76,5 evra, odnosno oko 9.000 dinara. Za istu količinu goriva lane su vozači izdvajali oko 13 evra manje ukoliko imaju automobil u koji toče beznin, dok su oni koji toče dizel plaćali oko 14 evra manje.
(Telegraf Bizni)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Abc
Zar cena nije toliko visoka bas iz razloga jer drzava uzima skoro najvise za akcize id svih evropskih drzava? Zbog cega jednostavno ne smanje to svoje ugradjivanje u cenu?
Podelite komentar
Čeda
Dok ne padne akciza, nema pada cena goriva.
Podelite komentar
Milos
Jedno pitanje.Pre nekih 10-12 godina barel nafte je dostigao do tada nezapamcenih 157 dolara i znam da sam se svaki put strecnuo kada sam na pumpi placao dizel po ceni od 154 dinara.Toga se dobro secam.U dinar.Sada je barel nafte 91 USD a juce sam sipao obican dizel u svoje vozilo po cemi od 183 dinara.Moze li neko da mi objasni matematiku?Barel je 40% jeftiniji nego onomad a dizel je nekih 20% skuplji na pumpama nego u pomenutom periodu.Rekao bih da drzava otima gde moze jer malo je ljudi koji ce zbog visokih cena goriva,parkirati svoha vozila.I drugo pitanhe.Zasto se u Stbiji na ligar gotima dodaje jos 6 raznih taksi a u BiH samo dve?Omaj ko otima obicno stavi kapuljacu na glavu.Kod nas se otima transparentnu.Uz osmeh.
Podelite komentar