• 2

Hitan sastanak o puštanju nafte iz rezervi: Da li će se ohladiti usijane cene

Nekoliko članica u azijsko-pacifičkom regionu saopštilo je da će podržati inicijativu IEA

  • 2
Nafta, naftna platforma, bušotina, rafinerija

Foto: Shutterstock

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) održaće hitan sastanak sa zemljama članicama radi dogovora o novom puštanju nafte iz strateških rezervi u promet, uporedo s planom SAD-a da na tržište plasiraju ogromne količine iz rezervi počevši od maja kako bi se ohladile "usijane" cene.

Budući da je grupa OPEK+, koja okuplja najveće svetske proizvođače nafte, odlučila u četvrtak da se drži plana o povećanju proizvodnje za skromnih 432.000 barela dnevno u maju, veliki potrošači traže načine da ublaže ekonomske posledice rasta globalnih cena "crnog zlata", koje su ove godine skočile za više od 30 odsto.

Prema proceni IEA, zbog zapadnih sankcija Rusiji, uvedenih nakon njenog napada na Ukrajinu, ponuda na globalnim tržištima će u aprilu biti smanjena za oko 3 miliona barela dnevno (bpd) ruske nafte.

Da bi nadoknadio taj manjak, predsednik SAD-a Džo Bajden je u četvrtak odobrio da se u promet puste najveće količine nafte ikada iz američkih strateških rezervi, po 1 milion barela dnevno tokom narednih šest meseci, počev od maja.

Američka odluka je objavljena uoči današnjeg sastanka zemalja članica IEA na kojem će se razgovarali o daljem vanrednom "oslobađanju" nafte iz rezervi nakon njihovog sporazuma od 1. marta o puštanju u promet oko 60 miliona barela.

Nekoliko članica u azijsko-pacifičkom regionu saopštilo je da će podržati inicijativu IEA.

Japanski ministar industrije Koiči Hagijuda izjavio je da će ta zemlja na odgovarajući način delovati po pitanju "oslobađanja" naftnih rezervi, pri čemu će pažljivo pratiti globalna dešavanja.

Spremnost da se pridruže ovoj inicijativi izrazili su i Južna Koreja, Novi Zeland, Australija i Indija.

Video: Šta je SWIFT i kako funkcioniše najzaštićeniji sistem međunarodnog bankarskog poslovanja?

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>