Oštar pad berzi u drugom kvartalu: Svet na pragu recesije?
Na globalnim berzama nastavlja da bude burno, nakon što su deonice u ovoj nedelji (do petka) pale, a sve zbog straha ulagača da će povećanje kamata centralnih banaka izazvati recesiju.
Tako je američki S&P 500 indeks, koji broji 500 najuspešnijih kompanija u zemlji, zabeležio najveći pad u prva dva kvartala u više od 50 godina. Dow Jones je prošle nedelje na Volstritu pao 1,3%, a S&P 500 - 2,2 odsto. Nasdaq indeks je skliznuo 4,1%.
Drugim rečima, sva tri najvažnija indeksa su zabeležila pad u celom drugom tromesečju. Pritom, treba reći da se pad S&P 500 i Dow indeksa tokom dva uzastopna kvartala - ne pamti još od 2015. godine.
Doduše, u prvim danima ove godine indeksi su dosezali rekordne nivoe, kao i lani, zahvaljujući oporavku privrede od krize izazvane koronom, ali - ubrzo je usledio rastući soj omikron, a onda i rat u Ukrajini.
Ruska invazija je posebno poremetila tržište energenata, sirovina i hrane, što je dodatno podstaklo rast već visoke inflacije, kakva nije viđena u SAD poslednjih 40 godina. FED je na stanje odgovorio agresivnim povećanjem kamatnih stopa, a to su učinile ili najavile i mnoge druge svetske centralne banke.
Takav splet okolnosti će svakako usporiti rast globalne privrede, a pominje se i recesija. Inflacija je počela da ugrožava i prosečnog potrošača u Americi. "Podaci pokazuju da se potrošnja usporava, čini se da inflacija počinje da utiče na prosečnog potrošača, a to može uticati na zarade kompanija, glavne pokretače tržišta", kaže Oliver Pursche, potpredsednik u firmi "Wealthspire Advisors".
I na evropskim berzama je došlo do pada cena deonica prošle nedelje.
Video: Mamula postaje luks rizort u julu
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DRagutin
Mene strah hvata od meseca Septembra, jer je najavljeno da se očekuje baš u tom mesecu da će doći do totalnog slom privrede u Americi koji će dovesti do totalnog piramidalnog ludila(siromaštva, bede, besparice) širom planete zemlje. E sada, uvek postoji "ono" ako upumpaju opet 7-8 hiljada mlrd $ kroz razne pomoći i davanja kupiće se opet neki period mira ali će tek onda inflacija biti velika... Videćemo šta će biti...
Podelite komentar