Šta posle kazne za Srbiju oko nabavke nafte preko Jadrana? Vučić: "Šokirani smo dvostrukim standardima"
Ministarastvu rudarstva i energetike od ranije je poznato da posle 1. novembra ove godine neće biti moguće snabdevanje ruskom naftom i zato će se domaća rafinerija i naftne kompanije, nakon tog datuma, snabdevati sa slobodnog tržišta, o čemu je Telegraf biznis ranije pisao, a sada je potvrđeno u resornom ministarstvu.
Ministarstvo energetike je izdalo saopštenje o tome kako su pojednine članice EU tražile da Srbija ne bude izuzeta iz šestog paketa sankcija prema Rusiji.
Iz Ministarstva su naveli da je najbitnije to da će tržište nafte i domaća rafinerija imati normalno snabdevanje i da neće biti prekida u isporuci goriva.
Navodno, na insistiranje Hrvatske na čelu sa premijerom te zemlje Andrejem Plenkovićem taj paket obuhvatiće i Srbiju jer preko Janafa neće moći više da uvozi rusku naftu.
"Uprkos tome što je predlog Evropske komisije predviđao jedan izuzetak od koje bi profitirala Srbija, a tiče se i Jadranskog naftovoda (Janafa), Hrvatska i još nekoliko država članica pobrinule su se da taj deo predloga ne prođe jer je zaključeno da za njega nema opravdanja", navodi se u hrvatskim medijima.
Vučić: Šokiran sam odlukom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je šokiran odlukom Hrvatske da stopira uvoz ruske nafte u Srbiju preko Janafa. Ocena je i da se Bugarska, gde ruski Lukoil ima dominantan uticaj na tržištu stavi u povlašćeni položaj , a da se Srbija kažnjava na brutalan način, zbog insistiranja Hrvatske i jos nekoliko članica, čime se EU pokazala kao nepouzdan partner.
Brnabić: "Ovo je sramota"
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da je odluka EU sramotna, kao i da je ona "sve promenila".
- Predsednik će na samitu u Pragu biti sam protiv svih, ali mislim da će EU biti "pod vatrom" Aleksandra Vučića" - rekla je premijerka.
Odakle sve Srbija uvozi naftu?
Sva sirova nafta koju Srbija uvozi dolazi tankerima do Omišlja na Krku i otuda se preko Jadranskog naftovoda transportuje za Srbiju, na reci Dunav. Odatle se preko Novog Sada nafta transportuje do rafinerije u Pančevu, gde se dalje prerađuje.
Kako je Telegraf Biznis pisai ranije, do pre nekoliko meseci, gotovo dve trećine nafte dobijali smo iz Iraka - oko 45 odsto ukupne količine uvoza. Iz Kazahstana nam je dolazilo 10 odsto nafte i iz Norveške oko 1 odsto. Iz Rusije je tankerima stizalo u proseku oko 15 odsto naših potreba, koja je poslednjih meseci bila inače značajno jeftinija na tržištu.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbin
A ste ste ocekivali od ustasa nego da nam zabiju noz pod grlo kad god su u mogucnosti
Podelite komentar
@voja
Gde svi tamo i mi.Jedva se Rusi bore sa celokupnom situacijom,a kamoli mi.Srbija mora hitno da se otvori i prema svima.Nisu nam Rusi ni probližno braća koliko mnogi misle .Znamo još od 99-te.Ako bi tapkali u mesto obišla bi nas i Albanija u svemu.Sa svima podjednako kao Bugari i Grci ,to je jedini put u budućnost Srbije !!!
Podelite komentar
Zoran
Ja stvarno ne znam cime ste sokirani? Pa i malo dete je znalo da ce doci do toga, a to je tek pocetak. Hocemo da imamo sve a necemo da uvedemo sankcije! To je kaznica za neuvodjenje sankcija! I bice toga jos ukoliko budemo bili ovako pametni!
Podelite komentar