Aramko: "Rezervni kapacitet nafte je izuzetno nizak, svet bi trebalo da bude zabrinut"
Energetski div Saudi Aramko istakao je da globalno tržište nafte ostaje zategnuto, a to ne sluti na dobro za svet koji se još uvek u velikoj meri oslanja na fosilna goriva.
- Danas postoji rezervni kapacitet koji je izuzetno nizak - rekao je izvršni direktor kompanije Amin Nasser na konferenciji u Londonu.
- Ako se Kina otvori, ekonomija počne da se poboljšava ili avio-industrija počne da traži više goriva za avione, vi ćete narušiti ovaj rezervni kapacitet - dodao je.
Izvršni direktor upozorava da bi cene nafte mogle brzo da porastu – ponovo.
- Kada uništite taj rezervni kapacitet, svet bi trebalo da se zabrine. Neće biti prostora za bilo kakvu štucanje, bilo kakav prekid, bilo kakve nepredviđene događaje bilo gde u svetu - pojašnjava.
Kako prenosi Yahoo News, ukoliko ste saglasni sa njegovim mišljenjem, ovo su tri akcije nafte na koje možete da se kladite.
Šel
Sa sedištem u Londonu, Šel je multinacionalni energetski gigant koji posluje u više od 70 zemalja.
Dnevno proizvodi oko 3,2 barela ekvivalenta nafte, ima interes u 10 rafinerija, a prošle godine je prodao 64,2 miliona tona tečnog prirodnog gasa.
Akcije kompanije su porasle za 26% do danas.
Ševron
Za treći kvartal, kompanija je prijavila zaradu od 11,2 milijarde dolara, što predstavlja povećanje od 84% u odnosu na isti period prošle godine.
Prodaja i drugi operativni prihodi iznosili su 64 milijarde dolara za kvartal, što je povećanje od 49% u odnosu na prethodnu godinu.
Akcije su takođe imale dobar rast, popevši se za 57% u 2022.
Implicira se potencijalni rast od 4% u odnosu na trenutne nivoe.
Ekkon Mobil
Sa tržišnom kapitalizacijom od preko 460 milijardi dolara, Ekkon Mobil je veći od Šela i Ševrona.
Kompanija se takođe može pohvaliti najjačom cenom akcija u 2022. godini od ove tri kompanije, porasle su za 79% do danas.
U prvih devet meseci 2022. godine, Ekkon je zaradio 43 milijardi dolara profita, što je ogroman porast u odnosu na 14,2 milijarde dolara u periodu od pre godinu dana.
Slobodan novčani tok iznosio je 49,8 milijardi dolara za prvih devet meseci, u poređenju sa 22,9 milijardi dolara u istom periodu prošle godine.
Solidna finansijska situacija omogućava kompaniji da vrati gotovinu investitorima.
Ekkon plaća kvartalne dividende od 91 cent po akciji, što predstavlja godišnji prinos od 3,2%.
Video: Devet izazova vise nad glavom svetske ekonomije dok je Ukrajina u ratu: Svačiji novčanik je ugrožen
(Telegraf Biznis)
Video: Mali: Obezbeđeno još 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, smanjuju se školarine za 50%
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sale71
Kakvo fosilni gorivo,nafta je produkt hladjenja zemljinog jezgra,biće je još dugo u izobilju, samo je pitanje koliko naftaši hoće para!
Podelite komentar
Краљево
Evo razlog vise da dignu cenu, koja nije odavno skocila
Podelite komentar
Zoran
Pa zar neće avioni da lete na vetar!?Zelena agenda obnovljivi izvori energije a kuknjava za naftom,Rusija je ima za sto godina a gasa u neograničenim količinama.
Podelite komentar