• 2

Skočila cena nafte, opet zbog ove zemlje: Investitori i trgovci imaju čemu da se nadaju

Stručnjaci kažu da ih brine to da će moguće smanjenje ruske proizvodnje i poremećaj isporuka u Sjedinjenim Državama zbog zimskih nepogoda podsticali dalji rast cena nafte

  • 2
Kamion cisterna za gorivo Foto-ilustracija: Shutterstock

Globalne cene nafte su dostigle danas najviši nivo u poslednje tri nedelje, pošto je najveći svetski uvoznik sirove nafte, Kina, najavila ukidanje nekih korona ograničenja.

To je "podgrejalo" nade u oporavak potražnje za gorivom.

Cena međunarodno referentne nafte Brent je porasla za 0,70 posto na 84,51 dolar po barelu, na trgovanju do 14:00 časova po našem vremenu, dok je američka nafta WTI skočila za 0,78 procenata na 80,18 dolara za barel.

To su najviši cenovni nivoi za oba tipa nafte od 5. decembra.

Do skoka cena dolazi nakon što je kineska Nacionalna zdravstvena komisija objavila u ponedeljak da će ukinuti karantin za dolazne putnike, počev od 8. januara. Ova restriktivna mera je na snazi od početka pandemije u Kini.

- Ovo je svakako nešto čemu su se trgovci i investitori nadali - rekao je Naem Aslam, glavni tržišni analitičar kompanije Avatrejd, prenosi Rojters.

Stručnjaci kažu da ih brine to da će moguće smanjenje ruske proizvodnje i poremećaj isporuka u Sjedinjenim Državama zbog zimskih nepogoda podsticali dalji rast cena nafte.

- Moskva bi mogla da smanji proizvodnju za 500.000-700.000 barela dnevno početkom 2023. kao odgovor na zapadno ograničenje cena "crnog zlata" - izjavio je u petak zamenik premijera Rusije, Aleksandar Novak.

Rusija je, inače, treći najveći svetski proizvođač nafte, a procenjeno smanjenje pumpanja bi iznosilo otprilike 5,0-6,0 posto dnevne proizvodnje u toj zemlji. To bi dodatno moglo da zaoštri sistuaciju s ponudom na globalnom energetskom tržištu, budući da se očekuje oporavak potražnje u Kini.

Podsećamo, danas je i zlatu skočila cena, takođe zbog odluke Kine.

Video: Novi avion Er Srbije Mihajlo Pupin

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>